Szablonowym produktem firm foreksowych jest doradztwo walutowe. Polega ono na opracowywaniu analiz rynkowych. Uwzględniając analizę techniczną oraz dane makro, firma prognozuje, co może wydarzyć się z kursem walutowym danego dnia, tygodnia. Usługa kierowana jest do klientów, którzy zastanawiają się, czy dokonać w danej chwili zabezpieczenia ryzyka walutowego, czy może poczekać z tę czynnością dzień, dwa lub w ogóle się nie zabezpieczać, jeśli przewidywane są korzystne tendencje rynkowe dla przedsiębiorcy.
Rekomendacje i porady
Kolejnym produktem walutowych firm foreksowych są rekomendacje. Firma doradcza wydaje ogólnodostępne rekomendacje do sprzedaży waluty oraz do jej zakupu przy określonych poziomach rynkowych. Usługa ta jest często wykorzystywana przez przedsiębiorstwa, które w niedalekiej przyszłości będą musiały wymienić walutę. Rozliczenie transakcji bieżącej wymiany walutowej następuje dwa dni robocze po dniu zawarcia transakcji. Klient ma więc trochę czasu na wyszukanie optymalnego momentu na zawarcie transakcji, w czym aktywnie pomaga mu firma foreksowa.
Kolejnym produktem, jaki oferują walutowe domy maklerskie, są porady inwestycyjne. W skrócie można powiedzieć, że porada inwestycyjna to rekomendacja przygotowana dla konkretnego klienta w oparciu o analizę jego potrzeb. Jeśli zatem dom maklerski ma do czynienia z eksporterem sprzedającym swoje wyroby w euro, porada będzie polegała na wydaniu rekomendacji do sprzedaży pary EUR/PLN na określonym poziomie.
Walutowy dom maklerski może również świadczyć usługi doradcze w zakresie instrumentów i struktur zabezpieczających ryzyko finansowe. Na podstawie pozyskanej od klienta informacji o planowanym dokonaniu przez niego zabezpieczenia ryzyka walutowego, dom maklerski, znając specyfikę kontraktu handlowego, przygotowuje propozycję w zakresie struktur zabezpieczających, które można byłoby wykorzystać do zabezpieczenia ryzyka walutowego. Przygotowanie propozycji w zakresie struktur zabezpieczających powinno być poprzedzone gruntowną analizą specyfiki działalności klienta lub konkretnego kontraktu. Gwarantuje to bowiem, że opracowane koncepcje w zakresie ryzyka będą faktycznie odpowiadały potrzebom klienta. Ważne są szczególnie informacje dotyczące kursu budżetowego, jaki klient przyjął na dany rok.
Powyższa usługa może także polegać na opiniowaniu propozycji zabezpieczających, jakie do klientów korporacyjnych często wysyłają banki. Dom maklerski wydaje wtedy opinię, w której pisze, czy struktura zaproponowana przez bank faktycznie odpowiada potrzebom spółki, czy też należałoby coś zmienić. Doradztwo w zakresie struktur zabezpieczających może być również powiązane z wyceną instrumentów finansowych. Jeśli na przykład bank przysyła do klienta propozycję zabezpieczenia, dom maklerski na zlecenie klienta wycenia wartość teoretyczną (zwaną również czasem wartością godziwą), instrumentu zabezpieczającego, oferowanego przez bank. Różnica pomiędzy wyceną teoretyczną a wyceną proponowaną przez bank stanowi marżę banku. Dzięki tej właśnie usłudze można ocenić, czy bank nie chce przypadkiem pobrać zbyt wysokiej marży.