Co lepiej wybrać - bank czy specjalistyczną firmę foreksową?

Inny profil działalności banków i firm foreksowych (najlepiej z licencją maklerską) powoduje, że przy zarządzaniu ryzykiem warto korzystać z usług i jednej instytucji, i drugiej.

Publikacja: 24.04.2006 10:49

Jest to pochodną obowiązującego w Polsce prawa, a konkretnie Prawa bankowego oraz Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, które nadają tym dwóm grupom podmiotów wyłączność na niektóre czynności. Przez to nie ma potrzeby, aby domy maklerskie konkurowały z bankami.

Banki dostarczają

"infrastrukturę"

Bank zajmuje się prowadzeniem i obsługą rachunków walutowych (w tym również otwieraniem akredytyw, wysyłaniem pieniędzy za granicę etc.), zawieraniem transakcji bieżącej wymiany walutowej (SPOT) oraz terminowych transakcji wymiany walut. Banki specjalizują się także w udzielaniu limitów transakcyjnych na transakcje terminowe. Limit transakcyjny to produkt quasi-kredytowy, dzięki któremu do zawarcia transakcji terminowej nie potrzeba depozytu zabezpieczającego.

Banki skupiają się na dostarczaniu niejako infrastruktury w postaci instrumentów finansowych, rachunków i limitów transakcyjnych. Licencjonowane firmy foreksowe z kolei z racji uwarunkowań prawnych pełnią raczej rolę doradcy w zakresie ryzyka finansowego. Przez ostatnie kilka lat pojawiło się w Polsce kilka domów maklerskich, oferujących wyłącznie usługi na rynku walutowym.

Szablonowym produktem firm foreksowych jest doradztwo walutowe. Polega ono na opracowywaniu analiz rynkowych. Uwzględniając analizę techniczną oraz dane makro, firma prognozuje, co może wydarzyć się z kursem walutowym danego dnia, tygodnia. Usługa kierowana jest do klientów, którzy zastanawiają się, czy dokonać w danej chwili zabezpieczenia ryzyka walutowego, czy może poczekać z tę czynnością dzień, dwa lub w ogóle się nie zabezpieczać, jeśli przewidywane są korzystne tendencje rynkowe dla przedsiębiorcy.

Rekomendacje i porady

Kolejnym produktem walutowych firm foreksowych są rekomendacje. Firma doradcza wydaje ogólnodostępne rekomendacje do sprzedaży waluty oraz do jej zakupu przy określonych poziomach rynkowych. Usługa ta jest często wykorzystywana przez przedsiębiorstwa, które w niedalekiej przyszłości będą musiały wymienić walutę. Rozliczenie transakcji bieżącej wymiany walutowej następuje dwa dni robocze po dniu zawarcia transakcji. Klient ma więc trochę czasu na wyszukanie optymalnego momentu na zawarcie transakcji, w czym aktywnie pomaga mu firma foreksowa.

Kolejnym produktem, jaki oferują walutowe domy maklerskie, są porady inwestycyjne. W skrócie można powiedzieć, że porada inwestycyjna to rekomendacja przygotowana dla konkretnego klienta w oparciu o analizę jego potrzeb. Jeśli zatem dom maklerski ma do czynienia z eksporterem sprzedającym swoje wyroby w euro, porada będzie polegała na wydaniu rekomendacji do sprzedaży pary EUR/PLN na określonym poziomie.

Walutowy dom maklerski może również świadczyć usługi doradcze w zakresie instrumentów i struktur zabezpieczających ryzyko finansowe. Na podstawie pozyskanej od klienta informacji o planowanym dokonaniu przez niego zabezpieczenia ryzyka walutowego, dom maklerski, znając specyfikę kontraktu handlowego, przygotowuje propozycję w zakresie struktur zabezpieczających, które można byłoby wykorzystać do zabezpieczenia ryzyka walutowego. Przygotowanie propozycji w zakresie struktur zabezpieczających powinno być poprzedzone gruntowną analizą specyfiki działalności klienta lub konkretnego kontraktu. Gwarantuje to bowiem, że opracowane koncepcje w zakresie ryzyka będą faktycznie odpowiadały potrzebom klienta. Ważne są szczególnie informacje dotyczące kursu budżetowego, jaki klient przyjął na dany rok.

Powyższa usługa może także polegać na opiniowaniu propozycji zabezpieczających, jakie do klientów korporacyjnych często wysyłają banki. Dom maklerski wydaje wtedy opinię, w której pisze, czy struktura zaproponowana przez bank faktycznie odpowiada potrzebom spółki, czy też należałoby coś zmienić. Doradztwo w zakresie struktur zabezpieczających może być również powiązane z wyceną instrumentów finansowych. Jeśli na przykład bank przysyła do klienta propozycję zabezpieczenia, dom maklerski na zlecenie klienta wycenia wartość teoretyczną (zwaną również czasem wartością godziwą), instrumentu zabezpieczającego, oferowanego przez bank. Różnica pomiędzy wyceną teoretyczną a wyceną proponowaną przez bank stanowi marżę banku. Dzięki tej właśnie usłudze można ocenić, czy bank nie chce przypadkiem pobrać zbyt wysokiej marży.

W poszukiwaniu

obszarów ryzyka

Walutowy dom maklerski może wreszcie na zlecenie klienta zająć się zawieraniem w jego imieniu i na jego rachunek transakcji zabezpieczających. W oparciu o wnikliwą analizę dokumentów finansowych spółki dom maklerski identyfikuje i mierzy ryzyko finansowe. Po analizie dom maklerski przygotowuje tzw. mapę ryzyka, z której wynika, jaka jest ekspozycja na ryzyko, w czym się ono przejawia oraz jakie może mieć skutki finansowe. Następnie na podstawie uzyskanej wiedzy dom maklerski przygotowuje strategię zabezpieczającą, którą następnie realizuje w banku w imieniu swojego klienta, w oparciu o otrzymane pełnomocnictwo.

Wiele małych i średnich firm decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, gdyż korzystanie z usług zewnętrznego doradcy okazuje się częstokroć tańsze niż zatrudnianie pracownika i tworzenie nowego stanowiska pracy. Tworząc u siebie komórkę zarządzającą ryzykiem, ponosi się także ryzyko operacyjne, polegające na tym, że osoby przyjęte do pracy mogą mieć niewystarczającą wiedzę w zakresie ryzyka finansowego. Licencjonowany dom maklerski daje gwarancję, że te usługi, polegające na zarządzaniu ryzykiem, będą zawsze najwyższej jakości.

Wskazana licencja

Ważne, aby foreksowa firma doradcza miała licencję maklerską, wydawaną przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Pozwala ona świadczyć usługi w znacznie szerszym zakresie. Bez licencji mogą one polegać jedynie na przygotowywaniu analiz rynkowych oraz wydawaniu ogólnych rekomendacji. Doradztwo w zakresie strategii zabezpieczających, wydawanie porad inwestycyjnych, zarządzanie ryzykiem w spółce oraz przyjmowanie i przekazywanie zleceń może być wykonywane jedynie przez domy maklerskie. Zgoda Komisji gwarantuje ponadto, że usługi świadczone przez specjalistyczną firmę foreksową będą na wysokim poziomie. Status domu maklerskiego jest niejako rękojmią dla zapewnienia poziomu jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług, a także profesjonalizmu i wysokiej kwalifikacji specjalistów, współpracujących z klientami.

Platformy nie tylko

do spekulacji

Część domów maklerskich ma w swojej ofercie własne platformy walutowe, które pozwalają na zawieranie transakcji na tym największym rynku finansowym na świecie. Instrumenty oferowane na tychże platformach również można wykorzystać do zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym. Internetowa platforma walutowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców, gdyż pozwala na korzystnych warunkach zawierać transakcje walutowe nawet na bardzo niskie nominały rzędu kilku tysięcy euro. Banki dla małych kwot oferują znacznie gorsze kwotowania niż platformy (spread na platformach na złotym jest niższy niż pół grosza, podczas gdy w bankach dochodzi czasem do grosza). Platformy pozwalają na zawieranie transakcji rozliczanych najczęściej na zasadzie różnic kursowych, choć pojawiły się już pierwsze transakcje rozliczone poprzez fizyczną dostawę waluty. Internetowe platformy walutowe to prawdopodobnie jedyne pole, na którym domy maklerskie mogą konkurować z bankami.

Lista czynników ryzyka finansowego grożących przedsiębiorstwom jest długa i nie ogranicza się jedynie do ryzyka walutowego. Wyniki finansowe przedsiębiorstw wystawione są jeszcze na wahania cen towarów, stopy procentowej, warunków atmosferycznych oraz wielu innych czynników. Obecnie mamy do czynienia z gwałtownym rozwojem rynku pochodnych instrumentów finansowych. Wymyślane są coraz nowsze derywaty dla coraz nowszych instrumentów bazowych. Wyzwaniem na najbliższe kilka lat są derywaty kredytowe.

Ciągły rozwój rynków finansowych powoduje, że w ślad za nimi rozwija się także oferta domów maklerskich. Już dziś doradztwo i pośrednictwo w zakresie zawierania transakcji na rynkach surowcowych jest standardem. Pierwsze instytucje maklerskie pośredniczą już także w transakcjach na rynku tzw. zielonej energii.

Przedsiębiorcy korzystający z usług wyspecjalizowanych domów maklerskich zawsze będą mieli zatem po swojej stronie partnera, który doradzi w rozmowach z bankami lub zaoferuje instrumenty finansowe, które pomogą zmniejszyć narażenie wyniku finansowego spółki na ryzyko finansowe.

Doradztwo walutowe

Polega na opracowywaniu analiz rynkowych. Uwzględniając analizę techniczną oraz dane makro, firma foreksowa lub bank prognozują, co może wydarzyć się z kursem walutowym danego dnia, tygodnia.

Dyrektor działu rynków zagranicznych

Dom Maklerski IDM SA

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego