W celu przygotowania optymalnej strategii inwestycyjnej dla rynku surowcowego powinniśmy się zastanowić, co wpływa na ruch cen. Każda informacja, która może mieć wpływ na zakłócenie bieżącej relacji popytu-podaży, ma wpływ na cenę. Przykładem mogą być zapowiedzi strajku w kopalniach miedzi w Chile albo znalezienie nowych złóż ropy, decyzje o zmianach wydobycia, poziomy zapasów.
Inwestować w dłuższym
terminie
Rynek surowcowy w krótkich przedziałach czasu charakteryzuje się bardzo wysoką zmiennością. Ceny towarów potrafią poruszać się nawet o 5 proc. i więcej w ciągu dnia. Taka zmienność może okazać się zabójcza dla kapitału zgromadzonego na rachunku inwestycyjnym.
Dlatego z punktu widzenia inwestora indywidualnego zyskowna strategia inwestycyjna na rynkach surowcowych powinna opierać się raczej na dłuższych okresach. Ze względu na bardzo duży udział w wolumenie obrotu inwestorów spekulacyjnych i ogromne znaczenie informacji fundamentalnych rynki surowcowe są bardzo zmienne i częściej niż na innych rynkach występują zachowania stadne.