Budowa strategii na rynkach surowców

Rynki surowcowe należą do tzw. news driven markets, czyli rynków podatnych na wszelkiego rodzaju informacje

Publikacja: 26.10.2006 09:19

W celu przygotowania optymalnej strategii inwestycyjnej dla rynku surowcowego powinniśmy się zastanowić, co wpływa na ruch cen. Każda informacja, która może mieć wpływ na zakłócenie bieżącej relacji popytu-podaży, ma wpływ na cenę. Przykładem mogą być zapowiedzi strajku w kopalniach miedzi w Chile albo znalezienie nowych złóż ropy, decyzje o zmianach wydobycia, poziomy zapasów.

Inwestować w dłuższym

terminie

Rynek surowcowy w krótkich przedziałach czasu charakteryzuje się bardzo wysoką zmiennością. Ceny towarów potrafią poruszać się nawet o 5 proc. i więcej w ciągu dnia. Taka zmienność może okazać się zabójcza dla kapitału zgromadzonego na rachunku inwestycyjnym.

Dlatego z punktu widzenia inwestora indywidualnego zyskowna strategia inwestycyjna na rynkach surowcowych powinna opierać się raczej na dłuższych okresach. Ze względu na bardzo duży udział w wolumenie obrotu inwestorów spekulacyjnych i ogromne znaczenie informacji fundamentalnych rynki surowcowe są bardzo zmienne i częściej niż na innych rynkach występują zachowania stadne.

Rynki te są zatem bardzo podatne na gwałtowne korekty. W dłuższym terminie podlegają jednak wyraźnym trendom. Na rynkach surowcowych są one bardzo silnie związane z makroekonomią światowej gospodarki oraz z wydarzeniami geopolitycznymi. W ostatnich latach trendy te są często potęgowane poprzez stały napływ kapitału spekulacyjnego reprezentowanego przez fundusze hedgingowe. Fakt ten przyczynia się także do większej zależności tych rynków od poziomu stóp procentowych i sytuacji na rynkach finansowych.

Uwaga na psychologię

Bardzo ważnym czynnikiem, który trzeba mieć na uwadze, by ustrzec się strat oraz lub osiągnąć zysk z mniejszym ryzykiem jest psychologia inwestorów i tendencja do tworzenia się baniek spekulacyjnych. Mając świadomość tworzenia się takiej bańki spekulacyjnej możemy osiągnąć zysk zarówno w trakcie tworzenia się jej, jak i pęknięcia. Inwestorzy, szczególnie na rynkach surowców nigdy nie doceniają zasięgu ruchu w trakcie hossy, natomiast pod sam jej koniec zaczynają go przeceniać, gdy kurs przyspiesza.

Jest to bardzo wiarygodny sygnał nadchodzącej silnej korekty bądź zakończenia trendu. W trakcie silnych ruchów na rynkach surowców, a konkretnie w ramach grup produktów dochodzi do zmniejszenia lub częściej zwiększenia się różnicy w cenach dwóch instrumentów. Jedne towary drożeją bądź tanieją relatywnie bardziej niż inne.

W tej sytuacji bardzo często można z niewielkim ryzykiem osiągnąć zyski z zawężenia się różnicy w cenach do przynajmniej średniego długoterminowego poziomu. Tego typu strategie są często stosowane na rynku energii (ropa naftowa - gaz ziemny), zbóż oraz metali przemysłowych i szlachetnych.

Te metody mogą być wykorzystywane także przez bardzo wyrafinowanych spekulantów do zarabiania na zmianie specyficznych zmiennych, jak: marże rafineryjne, koszty produkcji i transportu itp.

Kluczem jest makroekonomia

Kluczem do skutecznego inwestowania na rynku surowców jest orientacja w aktualnej sytuacji makroekonomicznej. Gdy gospodarka światowa rozwija się w szybkim tempie, rosną inwestycje, a wraz z nimi zapotrzebowanie na surowce; w efekcie ich ceny się pną. Gdy dynamika światowego wzrostu z kolei przygasa, popyt na towary spada i na rynku surowców zaczynają się głębokie korekty. Wydarzenia geopolityczne, takie jak wzrost zagrożenia konfliktem zbrojnym, wpływają z kolei na ceny trwałych surowców, takich jak np. złoto. Metal ten jest postrzegany bowiem jako najpewniejsza lokata w okresie wojny. Rosnąca inflacja - nieodłączny element boomu gospodarczego - także wpływa na wzrost ceny złota, co czyni je dobrym zabezpieczeniem przed spadkiem siły nabywczej kapitału.Inwestorzy indywidualni mogą dziś dzięki licznym platformom internetowego obrotu zawierać samodzielnie transakcje na rynkach surowcowych. Mogą również skorzystać z nowego rozwiązania, jakim są iSharesy, znane również jako ETFy (Exchange Traded Funds). Instrumenty te to aktywnie zarządzane spółki inwestycyjne, tworzące swego rodzaju fundusze. Inwestują one powierzone środki w spółki z wybranego sektora. Na przykład iShares Goldman Sachs Natural Resources Index Fund inwestuje w akcje spółek zajmujących się wydobywaniem surowców naturalnych. Zaletą tych quasi-funduszy jest dywersyfikacja portfela (część spółek to spółki wydobywcze, część to spółki drzewne, spółki plantacyjne).

Dział Rynków Zagranicznych

DM IDMSA

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego