Nie tylko koncerny mogą zarabiać na miedzi i ropie

Inwestycje na rynku towarowym to naturalna alternatywa dla decyzji inwestycyjnych podejmowanych na podstawie standardowych instrumentów finansowych

Publikacja: 26.10.2006 09:18

Towary dają możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, a niski stopień korelacji z tradycyjnymi aktywami sprawia, że w momentach napięć geopolitycznych czy zagrożenia inflacją, które zwykle wywołują spadki wartości większości aktywów finansowych, posiadacze otwartych pozycji na towarach mogą zdecydowanie zabezpieczyć zainwestowany kapitał przed utratą wartości.

Jak, gdzie i z kim handlować?

Inwestorzy mają do dyspozycji bogatą ofertę instrumentów finansowych opartych na cenach najważniejszych grup towarów: metali (przemysłowych i szlachetnych), surowców energetycznych, płodów rolnych. Dzięki rozwojowi technologicznemu, swobodnemu przepływowi informacji oraz kapitału transakcji można dokonywać bezpośrednio na największych giełdach towarowych na świecie np. London Metal Exchange, International Petroleum Exchange, New York Mercantile Exchange, COMEX, Chicago Board of Trade, Shanghai Commodity Exchange itd.

W Polsce inwestycyjny rynek towarowy rozwija się od kilku lat, a inwestorzy zainteresowani handlem na nim zaczynają zauważać, że obok oferty giełd zagranicznych, z ich skalą i płynnością obrotu, można inwestować w dostępne w Polsce instrumenty finansowe oparte na cenach towarów. Dla części inwestorów barierą wejścia na rynki zagraniczne są kwestie regulacyjne i kapitałowe - dostęp przez kilku pośredników i depozyty liczone w tysiącach euro i USD.

Mam mieć tankowiec z ropą

Nowoczesne giełdy są miejscem obrotu nie tylko towarów, ale również instrumentów pochodnych na towary, do których zaliczyć można: kontrakty terminowe futures, opcje towarowe, opcje na kontrakty futures oraz swapy. Uczestnikami rynku spot najczęściej są największe firmy z danej branży będące odbiorcami towaru oraz jego producenci. W tego typu przypadkach niemal zawsze dochodzi do fizycznej wymiany wystandaryzowanego towaru pomiędzy stronami transakcji. Terminowe rozliczenie transakcji jest zadaniem giełdy organizującej obrót, a wśród mechanizmów ułatwiających dokonanie rozliczenia ciekawym rozwiązaniem jest fizyczna wymiana (Exchange for Physicals, EFP) polegająca na tym, że uczestnicy transakcji uzgadniają datę wymiany przed momentem wygaśnięcia kontraktu. Po realizacji dostawy kontrakt przestaje obowiązywać strony, mimo że nadal pozostaje on w obrocie giełdowym. Zdecydowana większość towarowych instrumentów pochodnych na najważniejszych giełdach towarowych rozliczana jest przez fizyczną dostawę instrumentu bazowego w dwa dni robocze po wygaśnięciu danej serii kontraktów. Spotkać można jednak oferty o mniejszych nominałach, które gwarantują rozliczenie w dniu zapadalności. W praktyce jednak na rynku ropy naftowej transakcja natychmiastowa realizowana jest najczęściej w ciągu miesiąca po ustaleniu szczegółowej daty odbioru przez terminal przeładunkowy specjalizujący się w konkretnym gatunku surowca.

Zarabiam na różnicy cen - kontrakty CFD

Rynek towarowy przyciąga jednak również inwestorów, którzy nie są zainteresowani realną dostawą instrumentu bazowego, a jedynie wykorzystaniem wahań cen instrumentów bazowych czy zabezpieczeniem na rynku terminowym pozycji zajmowanych na rynku kasowym. Zainteresowanie instytucji finansowych oraz spekulantów i arbitrażystów inwestowaniem na rynku towarowym znacznie zwiększyło płynność tego rynku oraz obniżyło koszty transakcyjne. Rosnące zapotrzebowanie na instrumenty finansowe oparte na cenach towarów bez dostawy surowca zaowocowało gwałtownym rozwojem usług tego typu na rynku pozagiełdowym. Za pośrednictwem Internetowych Platform Obrotu inwestorzy mogą dokonywać transakcji na tym rynku z wykorzystaniem opcji, kontraktów forward, swapów oraz najpopularniejszych - kontraktów na różnice kursowe (Contracts for Difference, CFD).Wykorzystanie zmienności cen w celu osiągnięcia zysku jest możliwe przy wykorzystaniu praktycznie każdego instrumentu finansowego opartego na cenach towarów poprzez zajęcie odpowiedniej pozycji na rynku: krótkiej w przypadku przewidywanych spadków cen oraz długiej w razie potencjalnego wzrostu notowań. O ile jednak kontrakty CFD są instrumentami wykorzystywanymi zazwyczaj do celów spekulacyjnych (rozliczenie następuje poprzez ustalenie różnicy nominalnej wartości kontraktu w momencie zamknięcia i otwarcia pozycji), kontrakty futures i forward, opcje czy też pozostałe instrumenty służą zasadniczo do zabezpieczania pozycji otwartych na rynku natychmiastowym.

DM X-Trade Brokers

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego