Towary dają możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, a niski stopień korelacji z tradycyjnymi aktywami sprawia, że w momentach napięć geopolitycznych czy zagrożenia inflacją, które zwykle wywołują spadki wartości większości aktywów finansowych, posiadacze otwartych pozycji na towarach mogą zdecydowanie zabezpieczyć zainwestowany kapitał przed utratą wartości.
Jak, gdzie i z kim handlować?
Inwestorzy mają do dyspozycji bogatą ofertę instrumentów finansowych opartych na cenach najważniejszych grup towarów: metali (przemysłowych i szlachetnych), surowców energetycznych, płodów rolnych. Dzięki rozwojowi technologicznemu, swobodnemu przepływowi informacji oraz kapitału transakcji można dokonywać bezpośrednio na największych giełdach towarowych na świecie np. London Metal Exchange, International Petroleum Exchange, New York Mercantile Exchange, COMEX, Chicago Board of Trade, Shanghai Commodity Exchange itd.
W Polsce inwestycyjny rynek towarowy rozwija się od kilku lat, a inwestorzy zainteresowani handlem na nim zaczynają zauważać, że obok oferty giełd zagranicznych, z ich skalą i płynnością obrotu, można inwestować w dostępne w Polsce instrumenty finansowe oparte na cenach towarów. Dla części inwestorów barierą wejścia na rynki zagraniczne są kwestie regulacyjne i kapitałowe - dostęp przez kilku pośredników i depozyty liczone w tysiącach euro i USD.
Mam mieć tankowiec z ropą