Usługę zarządzania aktywami (asset management) oferuje obecnie wiele licencjonowanych domów maklerskich oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych, a ich liczba ciągle rośnie. Szybko rośnie również liczba inwestorów zainteresowanych tego typu usługą oraz wartość aktywów, jakie powierzają w zarządzanie. Czym różni się fundusz inwestycyjny od asset management i kiedy warto zdecydować się na tę drugą możliwość?
Niebagatelne zalety
Asset management jest usługą przeznaczoną dla osób, które chcą zainwestować przynajmniej kilkaset tysięcy złotych i pragną zlecić "opiekę" nad swym portfelem fachowcom. - Usługa ta jest zatem dla tych, którzy z pewnych przyczyn nie chcą lub nie mogą na bieżąco osobiście śledzić rynku. Dodatkowo mają możliwość wyboru spośród wielu strategii inwestycyjnych, co pozwala lepiej dostosować portfel do oczekiwanych przez klienta zysków oraz do jego skłonności do ryzyka i możliwości finansowych. W przypadku funduszy inwestycyjnych nie ma możliwości spersonalizowania usługi na tak wysokim poziomie - zauważa Paweł Gębal, specjalista. Podobnie myśli Wojciech Gudaszewski, prezes Wrocławskiego Domu Maklerskiego. - Klienci, którzy cenią sobie bliższe relacje z firmą zarządzającą i zarządzającymi oraz oczekują bardziej zindywidualizowanego zarządzania, wybierają właśnie usługę asset management - mówi. Dodaje, że w ramach asset management są czasami dostępne strategie inwestycyjne, których nie ma w ofercie funduszy inwestycyjnych. Jest to na przykład Strategia IPO/NewConnect dostępna w WDM czy portfel "Nowa emisja" oferowany przez DM Penetrator. Oba produkty mają wykorzystywać możliwość zakupu papierów w ofertach publicznych ("Nowa emisja") lub prywatnych i publicznych ("IPO/NewConnect"), by następnie realizować ewentualne zyski poprzez sprzedaż walorów po debiucie giełdowym lub na rynku alternatywnym.
W ramach portfeli asset management w DM PKO BP można zlecić natomiast inwestowanie w obligacje strukturalne (dają gwarancję kapitału, ale też prawo uczestniczenia w zyskach funduszy hedgingowych), a w First International Traders - grę na rynku walutowym. DM Penetrator oferuje również Portfel System, który wykorzystuje automatyczne systemy transakcyjne, które są oparte na idei podążania za trendem. Systemy transakcyjne wykorzystywane w tej strategii operują na rynku kontraktów terminowych na WIG20. - Takie podejście inwestycyjne pozwala wyeliminować wpływ emocji zarządzającego na podejmowane decyzje inwestycyjne - podkreśla broker w opisie swego produktu.
Kolejną zaletą inwestowania za pośrednictwem firm asset management jest lepszy dostęp do informacji o stanie portfela, posiadanych aktywach, zawartych transakcjach i ponoszonych kosztach transakcyjnych. Klient może liczyć na okresowe (np. kwartalne) raporty, w których zarządzający wymieniają wszystkie transakcje zawarte na jego rachunku i opisują sytuację na rynku, perspektywy zarobku w ramach konkretnej strategii inwestycyjnej. - Fundusze inwestycyjne ujawniają w tym zakresie jedynie częściowe informacje - komentuje Marek Kłuciński, rzecznik PKO BP.