Limity akcji także w ofercie GPW

W ofercie Tauronu, GPW i innych spółek Skarbu Państwa osoba fizyczna będzie mogła kupić akcje za 9–10 tys. zł

Publikacja: 23.04.2010 08:08

Zasady sprzedaży akcji PZU minister skarbu Aleksander Grad może zastosować w ofercie Tauronu i GPW.

Zasady sprzedaży akcji PZU minister skarbu Aleksander Grad może zastosować w ofercie Tauronu i GPW.

Foto: Fotorzepa

Prawdopodobnie dopiero w poniedziałek dowiemy się, czy rząd chce sprzedać dodatkowe 5 proc. akcji PZU. Resort skarbu zastrzega, że wszystko zależy od popytu, zwłaszcza inwestorów indywidualnych. Udział skarbu w PZU mógłby wtedy spaść do ok. 45,2 proc., ale o dalszym spadku, nawet w perspektywie kilku lat, Grad nie chce mówić. – Dyskusja o tym skończy się debatą polityczną. Musimy mieć więcej czasu, by ochłonąć po pierwszej ofercie – mówi nam.

[srodtytul]Limity jako reguła[/srodtytul]

Inwestorzy indywidualni nie mogą zapisać się na więcej niż 30 akcji PZU po cenie maksymalnej 312,5 zł. Grad podkreśla, że zwykle i tak w ofertach wydają na akcje w sumie 9–10 tys. zł. I tylko tracili pieniądze, zaciągając kredyty.

Minister już myśli o zastosowaniu limitów przy sprzedaży akcji kolejnych spółek – Tauronu, w pierwszej połowie czerwca, oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, której oferta planowana jest na IV kwartał tego roku. W 2009 r. próba prywatyzacji giełdy z pomocą inwestora branżowego zakończyła się fiaskiem.

– Przygotowując debiut Tauronu i GPW, planujemy podobne rozwiązania jak przy PZU – przyznaje Grad. Ale zastrzega, że chce jeszcze zobaczyć, jak się sprawdzą. To może oznaczać, że odpowiednich zapisów nie ma jeszcze w prospekcie Tauronu (12 kwietnia złożono go w KNF), a pojawią się w postaci aneksu.

[srodtytul]30 proc. zawsze dla drobnych[/srodtytul]

W wypadku PZU do 30 proc. wystawionych na sprzedaż akcji ma trafić do inwestorów indywidualnych. Przy innych spółkach również taki limit jest prawdopodobny. Dlaczego? – Musimy pamiętać o inwestorach instytucjonalnych z Polski i z zagranicy, o TFI i OFE. Gdybym za bardzo zwiększył pulę dla inwestorów indywidualnych, to, jak wykazała praktyka, mogłoby się to negatywnie odbić na kursie – mówi Grad. Tłumaczy, że drobni inwestorzy najczęściej chcą szybko zrealizować zysk, często w pierwszych tygodniach notowań. Zabezpieczeniem przed szybkim spadkiem kursu w wypadku PZU jest opcja stabilizacyjna, czyli gwarancja odkupienia akcji, jeśli kurs w ciągu 30 dni spadnie poniżej ceny emisyjnej.

[link=http://www.rp.pl/artykul/5,465834.html target="_blank"]Więcej o planach MSP i negocjacjach z Eureko dziś w „Rzeczpospolitej”[/link].

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego