PKN Orlen ma propozycję budowy rafinerii na Ukrainie - media

Warszawa, 07.05.2008 (ISB) - PKN Orlen otrzymał wstępną propozycję wybudowania na Ukrainie rafinerii, która miałaby zostać zlokalizowana w pobliżu Brodów, gdzie kończy się obecny ropociąg Odessa-Brody, podała środowa "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne informacje. Wartość tego projektu oceniana jest na ok. 5 mld USD. Jednakże przedstawiciele Orlenu wskazują, że koncern powinien obecnie skupić się na poprawie sprzedaży paliw, a nie na zwiększaniu mocy przerobowych.

Aktualizacja: 27.02.2017 15:40 Publikacja: 07.05.2008 11:03

"Wstępna propozycja wybudowania na Ukrainie rafinerii padła podczas niedawnej wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie - wynika z informacji ?Rz'. Potwierdza to wiceprezes PKN Orlen Cezary Filipowicz, ale - jak przyznaje - do tej pory oficjalne dokumenty od strony ukraińskiej w tej sprawie do spółki nie dotarły" - czytamy w gazecie.

Ropociąg Odessa-Brody, którym obecnie płynie ropa rosyjska, ma być wykorzystywany, zgodnie z deklaracjami m.in. obecnych władz Ukrainy, do transportu ropy kaspijskiej. W tym celu ma powstać (być może do 2011 roku) łącznik tego ropociągu z Adamowem po polskiej stronie, dzięki czemu ropa dotarłaby bezpośrednio do głównej rafinerii Orlenu w Płocku.

"Szefowie narodowej azerskiej firmy Socar, która wydobywa ropę i gaz w tym kraju, wyrażali już wcześniej zainteresowanie budową rafinerii na Ukrainie. A osoby związane z branżą twierdzą, że ten koncern mógłby być partnerem Orlenu" - czytamy dalej w "Rz".

PKN Orlen na razie nie składa ostatecznych deklaracji w tej sprawie. "Ukraina jest dla nas interesującym krajem, na razie jednak przede wszystkim jako rynek sprzedaży hurtowej i detalicznej paliwa - powiedział "Rz" nowo wybrany prezes PKN Wojciech Heydel. "Jeśli pojawi się projekt rafinerii, rozważymy go. Trzeba się zastanowić nad jego sensem ekonomicznym" - dodał.

Po przejęciu w ostatnich latach czeskiej spółki paliwowej Unipetrol i litewskiej rafinerii w Możejkach mocy przerobowe grupy Orlenu wzrosły do ok. 29 mln ton, co pozwoliło jej wyprzedzić pod tym względem regionalnych konkurentów: węgierski MOL i austriacki OMV.

Ukraina planuje budowę nowej rafinerii od wielu lat. Jednak, jak zauważa cytowany przez "Rz" ekspert rynku paliwowego Stanislaw Łańcucki, obecne sześć ukraińskich rafinerii wykorzystuje swoje moce przerobowe (wynoszące łącznie ok. 63 mln ton) w ok. 1/3. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego