OMV wypracowuje większy zysk

Aktualizacja: 27.02.2017 15:45 Publikacja: 08.05.2008 01:55

445,7 mln euro - tyle wyniósł wypracowany w I kwartale zysk netto austriackiego koncernu naftowego OMV. Był on większy o 34 proc. niż w takim samym okresie zeszłego roku. Decydujące znaczenie dla poprawy wyników finansowych spółki miał wzrost przychodów, wynikający ze zwiększania się cen ropy i gazu na światowych rynkach.

- Zdołaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat czterokrotnie zwiększyć wydobycie ropy i jest to podstawa zwiększenia naszych zysków - stwierdził Wolf-gang Ruttenstorfer, prezes OMV. Przewiduje on, że wyniki finansowe spółki będą w następnych kwartałach bardzo dobre, zwłaszcza że jego zdaniem średnia cena ropy będzie w tym roku wynosić 100 USD za baryłkę. Ruttenstorfer uważa również, że wydobycie surowca z pól naftowych jego firmy zwiększy się w ciągu 3 lat do 400 000 baryłek dziennie, z obecnych 320 000 baryłek.

Austriacki koncern zdołał poprawić wyniki finansowe nawet w dziedzinie rafinacji ropy i sprzedaży paliwa, które nie była w ostatnich latach jego mocnymi stronami. Zysk operacyjny z tej działalności wyniósł w I kwartale 43 mln euro, czyli o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r. Do wypracowania lepszych wyników przyczyniło się przezwyciężenie trudności technicznych w rafineriach spółki, które doprowadziły do przestojów w produkcji w IV kwartale ubiegłego roku.

Duży wpływ na dobre rezultaty finansowe koncernu miała również działalność należącej do niego rumuńskiej spółki paliwowej Petrom. Wypracowała ona w I kwartale 267 mln euro zysku netto, aż o 156 proc. więcej niż w takim samym okresie przed rokiem. Jednocześnie inwestycje w tę spółkę zwiększyły się o 256 proc., do 574,6 mln euro.

OMV chce skupić się w tym roku na kontynuowaniu programu modernizacji Petromu. Będzie również inwestować w projekty wydobywcze w Nowej Zelandii, Kazachstanie, Jemenie i Libii. W tym roku ma być również stworzone studium wykonalności adriatyckiego terminalu LNG oraz kontynuowane zaangażowanie w realizację projektu "Nabucco".

- Nadal uważamy, że nadchodzi czas konsolidacji w branży - stwierdził Ruttenstorfer, odnosząc się do próby zdobycia kontroli przez austriacki koncern nad węgierskim MOL-em. Potwierdził, że OMV będzie nadal próbować przejąć akcje tej spółki paliwowej. Ruttenstorfer planuje zrobić to w ciągu najbliższych trzech lat. Dodał, że oczekuje na orzeczenie Komisji Europejskiej, odnoszące się do wpływu połączenia koncernów MOL i OMV na rynek regionu. Ma ono zostać wydane do lipca.

bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego