Nawet szykując się do wojny warto czytać bajki. Zapomnieli o tym chyba właściciele firmy jubilerskiej W. Kruk i skończyło się to dla nich źle.
PT Czytelnicy "Parkietu" pamiętają z pewnością bajkę Jeana de La Fontaine?a "Kruk i lis". Gdyby rodzina Kruków wzięła pod uwagę morał przełożonej na polski przez biskupa Krasickiego bajki, być może bitwa z Vistulą & Wólczanką nie skończyłaby się dla nich utratą spółki.
"Kruk miał w pysku ser ogromny" - pisał La Fontaine już w XVII wieku, czyli jakieś 200 lat wcześniej niż protoplasta rodu Kruków zakładał firmę. Trudno więc nie traktować słów poety jako zapowiedzi imponującego rozwoju poznańskiej spółki. Jednak to, co dobre, budzi u innych zazdrość. "Lis, niby skromny, / Przyszedł do niego i rzekł: Miły bracie, / Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!" - pisał dalej La Fontaine. Jest w tych słowach w istocie wszystko. Podziw, pożądanie, chęć posiadania, a więc uczucia, które towarzyszyły Vistuli & Wólczance szykującej się do ataku na W. Kruka.
Dalej wszystko poszło już właściwie samo. "Cóż to za oczy! / Ich blask aż mroczy! / Czyż można dostać / Takową postać? / A pióra jakie! / Szklniące, jednakie" - uwodzeni podobnymi słowami przez kilka lat prosperity członkowie rodziny Kruków uwierzyli chyba we własną doskonałość. Wprowadzili spółkę na giełdę, czerpiąc z niej korzyści i poczucie - złudnego jak się ostatecznie okazało - bezpieczeństwa.
Słodkie słowa, powodzenie i powszechny podziw jednak usypiają. "A jeśli nie jestem w błędzie, / Pewnie i głos śliczny będzie" - coś podobnego sukcesor rodu, ekssenator Wojciech Kruk musiał słyszeć często i, niestety dla siebie, uwierzył. A przy 27 proc. posiadanych akcji trudno jednak o śliczny (czyt. decydujący na walnym zgromadzeniu) głos. Tego rodzina Kruków nie wzięła pod uwagę. Podobnie zresztą jak kruk z bajki La Fontaine?a. "Więc kruk w kantaty; skoro pysk rozdziawił, / Ser wypadł, lis go porwał i kruka zostawił" - może tego jednego zdania jest jeszcze za mało, by uznać francuskiego poetę za wieszcza, ale trudno odmówić mu umiejętności przewidywania rozwoju sytuacji.