Meta zapłaci 725 mln dolarów w ramach ugody w sprawie Cambridge Analytica

Koncern Meta, który jest właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp, zgodził się zapłacić 725 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć pozew zbiorowy oskarżający firmę o umożliwienie Cambridge Analytica i innym stronom trzecim dostępu do prywatnych informacji o użytkownikach oraz wprowadzanie użytkowników w błąd co do swoich praktyk w zakresie prywatności.

Publikacja: 24.12.2022 13:41

Meta zapłaci 725 mln dolarów w ramach ugody w sprawie Cambridge Analytica

Foto: AdobeStock

Proponowana kwota byłaby największą ugodą osiągniętą w amerykańskim pozwie zbiorowym dotyczącym prywatności danych i największą sumą, jaką zapłacił Facebook w sprawie sądowej tego typu - ujawniono w dokumentach sądowych. Meta, która nie przyznała się do winy, poinformowała, że "zreorganizowała" swoje podejście do prywatności w ciągu ostatnich trzech lat.

Nieistniejąca już dziś Cambridge Analytica to firma zajmująca się reklamą w sieciach społecznościowych. Wykorzystała do tego celu dane o dziesiątkach milionów użytkowników Facebooka bez ich zgody. Spółka ta pomagała Donaldowi Trumpowi podczas prezydenckiej kampanii wyborczej, pracowała również na rzecz zwolenników brexitu.

Czytaj więcej

5 mld dolarów kary dla Facebooka

Afera wybuchła w 2018 r. po informacjach, że Facebook zezwolił firmie Cambridge Analytica na dostęp do danych aż 87 mln użytkowników. Jeszcze w 2018 roku rozpoczęło się dochodzenie Federalnej Komisji Handlu USA (FTC).

Facebook w 2019 roku zgodził się na rekordową ugodę z FTC o wartości 5 mld dolarów. Facebook zgodził się również zapłacić 100 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia sprawy mniej więcej w tym samym czasie z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z zarzutami o wprowadzenia w błąd inwestorów w sprawie niewłaściwego wykorzystania danych.

Ugoda podlega zatwierdzeniu przez sędziego federalnego w San Francisco, nie obejmuje pozwu użytkowników z Wielkiej Brytanii, gdzie kwota roszczeń sięga 3,1 mld dolarów.

Dochodzenia prowadzone przez stanowych prokuratorów generalnych są w toku, a firma kwestionuje działania prawne podjęte przez prokuratora generalnego dla Waszyngtonu.

Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle
Gospodarka światowa
Drugie życie hedgingowego szału po klęsce. Co ujawniają zawirowania na rynkach