Meta zapłaci 725 mln dolarów w ramach ugody w sprawie Cambridge Analytica

Koncern Meta, który jest właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp, zgodził się zapłacić 725 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć pozew zbiorowy oskarżający firmę o umożliwienie Cambridge Analytica i innym stronom trzecim dostępu do prywatnych informacji o użytkownikach oraz wprowadzanie użytkowników w błąd co do swoich praktyk w zakresie prywatności.

Publikacja: 24.12.2022 13:41

Meta zapłaci 725 mln dolarów w ramach ugody w sprawie Cambridge Analytica

Foto: AdobeStock

Proponowana kwota byłaby największą ugodą osiągniętą w amerykańskim pozwie zbiorowym dotyczącym prywatności danych i największą sumą, jaką zapłacił Facebook w sprawie sądowej tego typu - ujawniono w dokumentach sądowych. Meta, która nie przyznała się do winy, poinformowała, że "zreorganizowała" swoje podejście do prywatności w ciągu ostatnich trzech lat.

Nieistniejąca już dziś Cambridge Analytica to firma zajmująca się reklamą w sieciach społecznościowych. Wykorzystała do tego celu dane o dziesiątkach milionów użytkowników Facebooka bez ich zgody. Spółka ta pomagała Donaldowi Trumpowi podczas prezydenckiej kampanii wyborczej, pracowała również na rzecz zwolenników brexitu.

Czytaj więcej

5 mld dolarów kary dla Facebooka

Afera wybuchła w 2018 r. po informacjach, że Facebook zezwolił firmie Cambridge Analytica na dostęp do danych aż 87 mln użytkowników. Jeszcze w 2018 roku rozpoczęło się dochodzenie Federalnej Komisji Handlu USA (FTC).

Facebook w 2019 roku zgodził się na rekordową ugodę z FTC o wartości 5 mld dolarów. Facebook zgodził się również zapłacić 100 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia sprawy mniej więcej w tym samym czasie z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z zarzutami o wprowadzenia w błąd inwestorów w sprawie niewłaściwego wykorzystania danych.

Ugoda podlega zatwierdzeniu przez sędziego federalnego w San Francisco, nie obejmuje pozwu użytkowników z Wielkiej Brytanii, gdzie kwota roszczeń sięga 3,1 mld dolarów.

Dochodzenia prowadzone przez stanowych prokuratorów generalnych są w toku, a firma kwestionuje działania prawne podjęte przez prokuratora generalnego dla Waszyngtonu.

Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego