Do poprawy nastrojów walnie przyczyniło się obniżenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny do rekordowo niskiego poziomu.
Ośrodek Europejskich Analiz Gospodarczych ZEW poinformował, że jego indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków wzrósł do minus 3,5 pkt z minus 5,8 w lutym. To najwyższy odczyt tego wskaźnika od lipca 2007 r. Ekonomiści spodziewali się jego spadku do minus 8 pkt. Obecny wzrost indeksu ZEW jest już czwartym z rzędu.
EBC 5 marca obniżył podstawową stopę procentową do 1,5 proc., aby powstrzymać najgorszą od 60 lat recesję w strefie euro. W Niemczech rząd koalicyjny Angeli Merkel zgodził się wydać 80 mld euro na stymulowanie wzrostu gospodarczego.
Unijny komisarz do spraw gospodarczych i polityki pieniężnej Joaguin Almunia w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” wyraził opinię, że zaczynają przynosić owoce wysiłki finansowe wielu rządów, mające na celu ożywienie tempa wzrostu. W każdym razie z gospodarki płyną obecnie lepsze sygnały niż jeszcze trzy miesiące temu. Teraz rządy powinny nasilić działania zmierzające do ograniczenia bezrobocia.
Marcowy wzrost indeksu ZEW jest zachęcającym sygnałem na przyszłość, ale nie zmienia to faktu, że w pierwszym kwartale niemiecki PKB znów odnotuje ostry spadek. Z napływających raportów makroekonomicznych wynika, że recesja w największej europejskiej gospodarce pogłębia się.