To wynik przede wszystkim ciągłej przewagi wpływów z eksportu nad wydatkami na import. We wrześniu nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 16,9 mld USD, natomiast w całym trzecim kwartale sięgnęła 65,6 mld USD i była największa od ostatniego kwartału 2008 r. Później globalny kryzys finansowy zmniejszył dynamikę rozwoju światowego handlu, co skutkowało również mniejszymi wpływami chińskich eksporterów.

We wrześniu wpływy te wyniosły 145 mld USD, co jest drugim wynikiem w nowoczesnej historii Chin, a rezerwy walutowe w trzecim kwartale wzrosły o około 194 mld USD. Stephen Green, ekonomista z szanghajskiego oddziału Standard Chartered, uważa, że w dużym stopniu o wzroście chińskich rezerw w minionym kwartale zdecydowało osłabienie kursu amerykańskiego dolara, zwłaszcza w stosunku do euro. Po prostu zwiększyła się wartość tych rezerw trzymanych w innych walutach po przeliczeniu ich na dolary.

Amerykański sekretarz skarbu Timothy F. Geithner powiedział, że chińska polityka kupowania dolarów w celu utrzymania niskiego kursu juana destabilizuje globalny system walutowy, zmuszając inne kraje rozwijające się do rynkowych interwencji. Wczorajszy raport o rekordowych rezerwach spowodował nasilenie żądań największych partnerów Chin, by tamtejszy rząd zezwolił na wyraźniejsze wzmocnienie kursu waluty. Geithner stwierdził, że jest przekonany, iż w końcu do tego dojdzie, i dodał, że będzie to zapewne stopniowe umacnianie, ale chodzi o to, by nie ograniczano tak restrykcyjnie jak obecnie rozmiarów dopuszczalnych dziennych zmian.

Chińskie władze nie chcą słyszeć o szybkiej aprecjacji waluty i argumentują, że wydatki na import okazały się w minionym miesiącu rekordowe – 128,1 mld USD, co sprawiło, że wrześniowa nadwyżka jest najmniejsza od pięciu miesięcy i mniejsza od prognozowanych 17,8 mld USD, a od stycznia do września wyniosła 120,6 mld USD, o 10,5 proc. mniej niż w takim samym okresie ub.r.

Z innego komunikatu Ludowego Banku Chin wynika, że tamtejsze banki w minionym miesiącu zwiększyły bardziej niż oczekiwano akcje kredytową do 595,5 mld juanów (256 mld zł). Przewidywano 500 mld juanów. Pewnie dlatego przed kilku dniami sześciu bankom podniesiono o 0,5 pkt proc. poziom obowiązkowych rezerw. Ale tylko na dwa miesiące, co może wskazywać, że rząd niezbyt boi się przegrzania koniunktury.