Wzrost większy, niż oczekiwano

Pro­dukt kra­jo­wy brut­to Ja­po­nii wzrósł w trze­cim kwar­ta­le (wg tzw. da­nych zan­nu­ali­zo­wa­nych) o 3,9 proc., po­nad dwa ra­zy szyb­ciej niż kwar­tał wcze­śniej.

Publikacja: 16.11.2010 06:37

Wzrost większy, niż oczekiwano

Foto: GG Parkiet

Tak do­bry wy­nik go­spo­dar­ka za­wdzię­cza wzro­sto­wi wy­dat­ków kon­sump­cyj­nych.

Wy­dat­ki te, ma­ją­ce oko­ło 60 proc. udzia­łu w PKB, zwięk­szy­ły się na ty­le, że obro­ni­ły wzrost przed sil­nym je­nem i spad­kiem eks­por­tu, któ­re to czyn­ni­ki mo­gą być bar­dziej od­czu­wal­ne w?bie­żą­cym kwar­ta­le. Ja­poń­czy­cy z za­pa­łem przy­stą­pi­li do ku­po­wa­nia pa­li­wo­osz­częd­nych sa­mo­cho­dów przed wy­ga­śnię­ciem rzą­do­we­go pro­gra­mu sty­mu­la­cyj­ne­go, a pa­la­cze ma­ga­zy­no­wa­li pa­pie­ro­sy przed 1?paź­dzier­ni­ka, kie­dy za­czął obo­wią­zy­wać pod­wyż­szo­ny po­da­tek od wy­ro­bów ty­to­nio­wych.

Kwar­tał wcze­śniej wzrost PKB wy­no­sił 1,8 proc., a me­dia­na pro­gnoz eko­no­mi­stów an­kie­to­wa­nych przez Blo­om­ber­ga dla trze­cie­go kwar­ta­łu wy­no­si­ła 2,5 proc. – Ja­poń­czy­cy nie ma­ją co sza­leć z ra­do­ści z po­wo­du lep­szych, niż ocze­ki­wa­no da­nych za trze­ci kwar­tał – ostrze­ga Su­su­mu Ka­to, głów­ny eko­no­mi­sta w to­kij­skim biu­rze Cre­dit Agri­co­le. – W bie­żą­cym kwar­ta­le spo­dzie­wa­ne jest zna­czą­ce spo­wol­nie­nie tem­pa wzro­stu. Nie bę­dą już dzia­ła­ły rzą­do­we pro­gra­my za­chę­ca­ją­ce do za­ku­pów, na­to­miast za­cznie być od­czu­wal­ny wpływ sil­ne­go je­na – wy­ja­śnia.

Wy­dat­ki go­spo­darstw do­mo­wych by­ły o 1,1 proc. więk­sze niż w po­przed­nim kwar­ta­le. Na wzrost kon­sump­cji po­za pro­gra­ma­mi rzą­do­wy­mi mia­ła też wpływ po­go­da. Te­go­rocz­ne la­to by­ło w Ja­po­nii naj­bar­dziej upal­ne od po­nad 100 lat, co zwięk­szy­ło po­pyt na przy­kład na kli­ma­ty­za­to­ry.

Więk­sze wy­dat­ki na ryn­ku we­wnętrz­nym zrów­no­wa­ży­ły wol­niej­szy wzrost po­py­tu za gra­ni­cą. Eks­port net­to nie zmie­nił się w po­rów­na­niu z II kwar­ta­łem, przy czym sprze­daż za gra­ni­cę wzro­sła dwu­krot­nie wol­niej niż w po­przed­nich trzech mie­sią­cach. Wy­dat­ki przed­się­biorstw wzro­sły w mi­nio­nym kwar­ta­le o?0,8 proc., a z in­ne­go opu­bli­ko­wa­ne­go wczo­raj ra­por­tu wy­ni­ka, że spół­ki pla­nu­ją zwięk­sze­nie in­we­sty­cji.

Naj­więk­szym za­gro­że­niem dla na­pę­dza­nej eks­por­tem ja­poń­skiej go­spo­dar­ki jest naj­moc­niej­szy od 15 lat kur­su je­na do do­la­ra. Zmu­si­ło to wie­le spół­ek do ob­ni­że­nia pro­gnoz te­go­rocz­ne­go zy­sku, bo na­wet je­śli sprze­da­ją za gra­ni­cą ty­le sa­mo swo­ich wy­ro­bów lub wię­cej, to do­sta­ją za to mniej je­nów. Uprze­dzi­ły o tym ostat­nio m.in. Nik­kon, Sharp i?To­yo­ta. Nie­mal wszy­scy są zgod­ni co do te­go, że spo­wol­ni to wzrost ja­poń­skiej go­spo­dar­ki, ale więk­szość eko­no­mi­stów nie spo­dzie­wa się tam po­wro­tu do re­ce­sji.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami