GM, który w wyniku kryzysu w branży motoryzacyjnej trafił pod kontrolę rządu, podniósł przedział cenowy dla oferowanych 365 mln akcji do 32–33 USD z dotychczas obowiązującego 26–29 USD za akcję. Według nieoficjalnych informacji papiery cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów – przy niższej cenie popyt wielokrotnie przewyższał podaż.– Popyt na akcje jest znacznie większy, niż oczekiwano. To skutek bardzo udanej promocji oferty – wskazuje Josef Schuster, założyciel firmy IPOX Capital Management.
Ostateczna cena akcji powinna być znana dzisiaj, a debiut spółki na nowojorskiej giełdzie planowany jest na jutro.W ten sposób koncern wydostanie się spod rządowej kontroli. Obecnie udział Departamentu Skarbu w spółce wynosi bowiem 61 proc. (stąd skrót GM zaczęto rozszyfrowywać jako Goverment Motors), a po ofercie, jeśli wykorzystana zostanie tzw. opcja dodatkowego przydziału akcji, powinien spaść do 41 proc. Oczekuje się, że z czasem rząd będzie poprzez giełdę stopniowo redukował swoje zaangażowanie.
Oferta GM?ma szansę zostać największym amerykańskim IPO od debiutu Visy, emitenta kart kredytowych, który w marcu 2008 r. zebrał z rynku 19,7 mld USD. Ten rok na rynku ofert pierwotnych w USA przyniósł zdecydowane ożywienie – na giełdach pojawiło się już około 120 spółek w porównaniu z 64 rok temu.
[ramka][b]Mniejszy popyt na auta w Unii[/b]
Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła w październiku o 16,6 proc. w stosunku rocznym. To siódmy z rzędu miesięczny spadek sprzedaży. Od początku roku wyniósł 5,5 proc. W minionym miesiącu ponad 18-proc. spadki sprzedaży odnotowano na wszystkich największych europejskich rynkach. We Francji sprzedano o 18,5 proc. mniej nowych samochodów, a w Hiszpanii o 37,6 proc. mniej. Przed rokiem w październiku liczba rejestracji w Unii była o 12,1 proc. większa niż w 2008 r., kiedy spadła o 14,9 proc. Jeśli chodzi o producentów, to największe zniżki odnotowały Fiat, Ford i Toyota. Odpowiednio o 32,9, 29,5 i 28,7 proc. [/ramka]