Rosja: Fuzje i przejęcia największe od trzech lat

Wartość transakcji fuzji i przejęć dokonanych w tym kwartale w Rosji osiągnęła poziom najwyższy od trzech lat, gdyż spółki wykorzystywały spadek kosztów dolarowych kredytów.

Publikacja: 13.12.2010 07:02

Rosja: Fuzje i przejęcia największe od trzech lat

Foto: www.photoxpress.com

Transakcje z udziałem rosyjskich spółek od końca września osiągnęły już wartość 33,8 mld USD. To poziom najwyższy od ostatnich trzech miesięcy 2007 r. i trzy razy wyższy niż w tym okresie ubiegłego roku. Dla porównania w Chinach przeprowadzono w tym czasie transakcje opiewające w sumie na 37,7 mld USD, a w Brazylii ich łączna wartość wyniosła 8,2 mld USD.

Takie firmy, jak największa rosyjska sieć sklepów spożywczych X5 Retail Group, bank inwestycyjny VTB Capital i PepsiCo zdecydowały się na akwizycje po zmniejszeniu w Rosji oprocentowania zarówno kredytów, jak i obligacji. Koszt trzy- i pięcioletnich pożyczek rublowych spadł dla rosyjskich spółek do 8–12 proc. z 13–15 proc. przed rokiem – powiedział Andriej Goltsblat z moskiewskiej firmy prawniczej specjalizującej się w fuzjach i przejęciach. – Atrakcyjne oprocentowanie jest kluczowym czynnikiem wyraźnego ożywienia na tym rynku. Koszty finansowania takich transakcji są znacznie niższe niż przed 12 miesiącami – zaznaczył Goltsblat.

Moskiewska spółka X5 pożyczyła równowartość miliarda dolarów w piecioletnim rublowym kredycie od Sbierbanku przy oprocentowaniu szacowanym przez dom maklerski Renaissance Capital na 7 do 8 proc. rocznie. Dla porównania –ta sama spółka w czerwcu 2009 roku sprzedała za 8 mld rubli obligacje oprocentowane na 18,46 proc. Na początku grudnia X5, w połowie należąca do Alfa Group miliardera Michaiła Fridmana, poinformowała, że płaci 51,5?mld rubli (1,65 mld USD) za sieć supermarketów Kopiejka. Transakcja ma być sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu. Sbierbank warunki kredytowe zaoferowane firmie X5 określił jako „porównywalne z tym, co proponują czołowe zachodnie banki”.

Z innych dużych przejęć ogłoszonych w tym kwartale na uwagę zasługują nabycie przez Pepsico za 3,8 mld USD 66 proc. udziałów w spółce Wimm-Bill-Dann produkującej wyroby mleczne i soki owocowe. Niemiecki E.ON zgodził się sprzedać za 3,4 mld euro 3,5?proc. swoich udziałów gazowego monopolisty Gazpromu, a VTB Capital zapowiedział przejęcie 19,3 proc. udziałów Rosbanku od firmy Interros Holding, należącej do miliardera Władimira Potanina.

Wprawdzie koszt finansowania akwizycji rzeczywiście w Rosji spadł, ale korzystają z tego jedynie większe spółki. – Dla firm średnich, a zwłaszcza małych dostęp do takich kredytów wciąż jest bardzo trudny – uważa Grigorij Dudarew, dyrektor firmy Evli Russia, moskiewskiego doradcy przy fuzjach i przejęciach.

[ramka][b]33,8 mld USD[/b] – taka jest wartość ogłoszonych w bieżącym kwartale fuzji i przejęć w Rosji. To najwięcej od IV kwartału 2007 roku,[/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami