Warunki sprzyjają fuzjom i przejęciom

W 2010 roku ogłoszono fuzje i przejęcia warte 2,25 bln USD. W przyszłym roku kwota ta może sięgnąć 4 bln USD

Publikacja: 20.12.2010 00:33

Warunki sprzyjają fuzjom i przejęciom

Foto: GG Parkiet

Po dwóch la­tach za­sto­ju w 2010 r. do­szło na świe­cie do wy­raź­ne­go oży­wie­nia w dzie­dzi­nie fu­zji i prze­jęć (M&A). War­tość ogło­szo­nych w minio­nych 12 mie­sią­cach trans­ak­cji się­gnę­ła 2,25 bln USD (6,8 bln złotych) – wy­ni­ka z da­nych agen­cji Blo­om­ber­ga. To o 18,4 proc. wię­cej niż w 2009 r. Wcze­śniej przez dwa la­ta war­tość ta ma­la­ła. – Wzrost ak­tyw­no­ści w dzie­dzi­nie fu­zji i prze­jęć w 2011 r. po­wi­nien być wy­raź­niej­szy niż w mi­ja­ją­cym ro­ku – pro­gno­zu­je Hen­rik Aslak­sen, szef dzia­łu M&A w Deut­sche Ban­ku.

[srodtytul]Le­piej, ale wciąż sła­bo[/srodtytul]

Od po­cząt­ku ro­ku do piąt­ku ogło­szo­no 23,6 tys. fu­zji i prze­jęć. Część nie do­szła jed­nak do skut­ku. Tych zre­ali­zo­wa­nych lub bę­dą­cych w trak­cie re­ali­za­cji by­ło 21,9 tys. Ich łącz­na war­tość się­gnę­ła 2,1 bln USD. Część ana­li­ty­ków wska­zu­je jed­nak, że war­tość wszyst­kich za­po­wie­dzia­nych trans­ak­cji le­piej od­da­je pa­nu­ją­ce w da­nym okre­sie w spół­kach na­stro­je.

Choć wzglę­dem po­przed­nie­go ro­ku na­stą­pił wy­raź­ny wzrost ak­tyw­no­ści spół­ek w ob­sza­rze M&A, w uję­ciu hi­sto­rycz­nym po­zo­sta­je ona ni­ska. W 2007 r., gdy kry­zys fi­nan­so­wy do­pie­ro się za­czy­nał, ogło­szo­no 34 tys. fu­zji i prze­jęć o łącz­nej war­to­ści 4,8 bln USD. Od 1998 r. tyl­ko w pię­ciu la­tach (łącz­nie z 2009 r.) su­ma ta by­ła niż­sza niż w tym ro­ku.

[srodtytul]Nie­ty­po­wy li­der ran­kin­gu[/srodtytul]

Oży­wie­nie w dzie­dzi­nie fu­zji i prze­jęć sta­ło się wy­raź­ne na prze­ło­mie sierp­nia i wrze­śnia, gdy Hew­lett­-Pac­kard i Dell sto­czy­ły za­cię­tą woj­nę o pro­du­cen­ta sys­te­mów prze­cho­wy­wa­nia da­nych 3Par. Czo­ło­wi pro­du­cen­ci kom­pu­te­rów oso­bi­stych po­tra­fi­li jed­ne­go dnia kil­ka­krot­nie prze­bi­jać swo­je ofer­ty. Zwy­cię­żył HP, win­du­jąc wy­ce­nę ma­ło zna­nej i nie­ren­tow­nej spół­ki do nie­mal 2,4 mld USD, co sta­no­wi­ło 15-krot­ność jej war­to­ści księ­go­wej.

Naj­więk­szą te­go­rocz­ną trans­ak­cją, uwzględ­nia­ną w sta­ty­sty­kach M&A, był jed­nak za­kup od bra­zy­lij­skie­go rzą­du pod­mor­skich złóż ro­py przez tam­tej­szy kon­cern naf­to­wy Pe­tro­bras. Za­pła­cił on za moż­li­wość ich eks­plo­ata­cji ak­cja­mi war­ty­mi 42,5 mld USD. Na dru­gim miej­scu zna­la­zło się prze­ję­cie za 25,8 mld USD bry­tyj­skiej spół­ki ener­ge­tycz­nej In­ter­na­tio­nal Po­wer przez fran­cu­skie­go kon­ku­ren­ta GDF Su­ez. Gło­śno też by­ło m.in. o kup­nie przez bry­tyj­skie­go ubez­pie­czy­cie­la Me­tli­fe spół­ki Ali­co. Sprze­dał ją ame­ry­kań­ski kon­cern AIG, któ­ry szu­kał pie­nię­dzy na spła­tę po­mo­cy, ja­ką pod­czas kry­zy­su otrzy­mał od rzą­du.

[srodtytul]Sprzy­ja­ją­ce wa­run­ki[/srodtytul] Wzrostowi ak­tyw­no­ści w sfe­rze M&A sprzy­ja­ją gi­gan­tycz­ne re­zer­wy go­tów­ko­we firm na ca­łym świe­cie. Z sza­cun­ków Re­zer­wy Fe­de­ral­nej wy­ni­ka, że ame­ry­kań­skie fir­my spo­za sek­to­ra fi­nan­so­we­go za­ku­mu­lo­wa­ły nie­mal 2 bln USD w go­tów­ce i jej ekwi­wa­len­tach.

Ni­skie sto­py pro­cen­to­we w doj­rza­łych go­spo­dar­kach i brak per­spek­tyw na ich szyb­ką pod­wyż­kę skła­nia­ją zaś fir­my do po­szu­ki­wa­nia bar­dziej lu­kra­tyw­nych lo­kat dla te­go ka­pi­ta­łu niż ra­chun­ki ban­ko­we czy ryn­ki pie­nięż­ne. Co­raz agre­syw­niej­sze są też fir­my z ryn­ków wscho­dzą­cych, gdzie tem­po wzro­stu go­spo­dar­cze­go jest znacz­nie szyb­sze niż na Za­cho­dzie. W 2010 r. od­po­wia­da­ły one za re­kor­do­we 17 proc. war­to­ści wszyst­kich fu­zji i prze­jęć.

Te sprzy­ja­ją­ce dla M&A wa­run­ki zda­niem eks­per­tów utrzy­ma­ją się w przy­szłym ro­ku. An­kie­to­wa­ni przez agen­cję Reu­te­ra pre­ze­si spół­ek pro­gno­zu­ją śred­nio, że w 2011 r. doj­dzie do trans­ak­cji war­tych 3 bln USD.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą