Inflacja w USA w stanęła miejscu

Ceny konsumpcyjne w USA w grudniu pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie

Publikacja: 19.01.2012 17:28

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniósł 0,1 proc. w grudniu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik  wzrośnie o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł w grudniu o 3,0 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 2,2 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 3,0 proc. i wzrostu o 2,2 proc.

Analitycy zawracają uwagę, że silny dolar pomógł wyhamować wzrost cen w Stanach Zjednoczonych.

- Ostatnie trzy miesiące to umacniająca się amerykańska waluta. Automatycznie ten największy eksporter, czyli amerykańska gospodarka, ma tańsze surowce, tańsze produkty, dzięki silnemu dolarowi - podkreśla Paweł Cymcyk z ING TFI.

Ale wysoki kurs waluty, przy dzisiejszych wahaniach na rynkach walutowych, nie jest trwałą tendencją. Spadkowi inflacji nie sprzyja również ciągłe dodrukowywanie pieniędzy przez Bank Rezerw Federalnych.

- Pamiętajmy, że produkcja dolara przez FED ciągle trwa. Tam, gdzie jest dużo pieniądza, inflacja prędzej czy później musi się pojawić. Na razie jednak nikt się nie martwi inflacją, a tylko i wyłącznie wzrostem gospodarczym. Walka o wzrost gospodarczy przesłania ewentualne skutki, jakie może nieść ze sobą wysoka inflacja - mówi analityk.

- Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest dużo za duża niż wskazywałyby na to stopy procentowe, bo stopy są na rekordowo niskim poziomie 0 proc. Inflacja sięga 3 proc. Ostatnie miesiące pokazują, ze ta inflacja spada, ale ten spadek jest zdecydowanie zbyt wolny niż można by tego oczekiwać - twierdzi analityk.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA