Jachty Bonda w chińskich rękach

Chińska Wanda jest blisko przejęcia firmy Sunseeker, znanej z produkcji łodzi dla najbardziej znanego agenta Jej Królewskiej Mości – Jamesa Bonda.

Publikacja: 07.06.2013 14:04

Sunseeker Predator 108

Sunseeker Predator 108

Foto: Materiały Producenta

Grupa Dalian Wanda zaproponowała 300 mln dolarów za Sunseekera. Transakcja prawdopodobnie zostanie sfinalizowana pod koniec miesiąca.

- Kupujemy najlepszego producenta jachtów – oświadczył  Wang Jianlin, przewodniczący i założyciel firmy Wanda,  ale nie powiedział wprost, że chodzi o Sunseekera.

Coraz częściej chińskie firmy inwestują w najlepsze europejskie marki, aby zaspokoić rosnący w Kraju Środka popyt na luksusowe towary.

Wang Jianlin  jest sam znany ze swojej słabości do jachtów Sunseekera. W 2010 r. jego firma kupiła model Sunseeker Predator 108, specjalną  edycję, taką samą jaką w filmie Casino Royale posługiwał się antagonista Jamesa Bonda.

Dalian Wanda zamierza zainwestować też w luksusowy hotel w Londynie. Firma zamierza wydać na oba przedsięwzięcia łącznie milion funtów.

Wanda kupiła już w 2012r sieć amerykańską sieć kin AMC Entertainment za 2,6 mld dolarów, ma też udziały  w Shandong Heavy Industry, chińskim producencie jachtów. W 2011 r. Shandong Heavy Industry kupiła Ferretti, włoskiego producenta luksusowe łodzie.

Wielka Brytania jest globalnym liderem, jeżeli chodzi o budowę luksusowych jachtów, a sprzedaż tamtejszych stoczni jest warta 2,86 miliarda funtów rocznie – wynika z danych British Marine Federation. Dalian Wanda to konglomerat, do którego należą hotele, kina i centra handlowe.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?