Juan buduje mocną pozycję w handlu

Waluta Państwa Środka wyprzedziła euro i stała się drugą pod względem popularności używaną do finansowania transakcji handlowych.

Publikacja: 04.12.2013 05:00

Juan buduje mocną pozycję w handlu

Foto: GG Parkiet

Udział chińskiej waluty w transakcjach finansujących międzynarodowy handel (takich jak np. akredytywa) wzrósł w październiku do 8,7 proc. z 1,9 proc. w 2012 r. – mówią dane Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT). Juan wyprzedził pod tym względem euro, którego udział spadł w tym samym czasie z 7,9 proc. do 6,6 proc. Wzrost udziału juana w rynku nie zagraża jednak jak dotąd dominacji dolara. Udział amerykańskiej waluty w międzynarodowych transakcjach finansujących handel wynosił w październiku 2013 r. 81 proc.

Azjatycki handel

– Chiński juan jest jedną z czołowych walut wykorzystywanych do finansowania wymiany handlowej na świecie, a w szczególności w Azji. Pokazuje to częstotliwość, z jaką chińscy eksporterzy, importerzy oraz ich partnerzy handlowi używają juanów w transakcjach takich jak akredytywa – twierdzi Franck de Praetere, szef działu płatności i rynków handlowych regionu Azji i Pacyfiku w SWIFT.

Juan jest najczęściej wykorzystywany do finansowania międzynarodowych transakcji handlowych przez spółki z Chin. ChRL odpowiada za 54 proc. światowych transakcji tego typu. Kolejne 21 proc. transakcji przypada na Hongkong, 5 proc. na Singapur, a po 2 proc. na Niemcy i Australię.

Ogólnie jednak juan na światowych rynkach walutowych wciąż zajmuje pozycję niewspółmiernie małą w stosunku do siły chińskiej gospodarki. Według danych SWIFT był on w październiku na 12. miejscu w zestawieniu walut najczęściej używanych do międzynarodowych transakcji wszelkiego typu. Jego udział w światowym rynku walutowym wynosił wówczas zaledwie 0,84 proc. Głównym powodem niewielkiej popularności juana jest to, że chińskie władze kontrolują kurs tej waluty i bardzo restrykcyjnie regulują przepływy kapitału.

Perspektywy rozwoju

Wielu analityków prognozuje jednak, że udział juana w finansowaniu międzynarodowego handlu, i ogólnie w transakcjach walutowych, na świecie będzie rósł. Blisko jedna czwarta uczestników sondażu banku HSBC (badania, w którym wzięło 700 przedsiębiorców z całego świata) prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie używała chińskiej waluty w transakcjach handlowych. Analitycy HSBC spodziewają się, że do końca 2015 r. udział juana w międzynarodowym handlu zwiększy się do 30 proc.

Niedawne plenum Komunistycznej Partii Chin przyjęło program reform przewidujący m.in. liberalizację rynku kapitałowego, co ma wpłynąć na zwiększenie popularności juana na światowych rynkach. W ostatnich miesiącach Chiny podpisały porozumienia umożliwiające bezpośrednią wymianę juanów na funty brytyjskie i dolary singapurskie. Jednym ze strategicznych celów chińskich władz jest uczynienie juana światową walutą rezerwową o podobnym statusie jak dolar amerykański.

[email protected]

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą