QE? Żadnego cięcia w 2014 roku. Raport zdecydowanej mniejszości

Ożywienie w gospodarce Stanów Zjednoczonych nie osiągnęło jeszcze trwałego charakteru, co uzasadnia utrzymanie obecnego poziomu programu stymulacji koniunktury przez Rezerwę Federalna również w 2014 roku - twierdzą analitycy australijskiego Westpac Banku, którzy pod tym względem są w mniejszości.

Publikacja: 13.12.2013 13:30

QE? Żadnego cięcia w 2014 roku. Raport zdecydowanej mniejszości

Foto: Bloomberg

- Powodem takiego poglądu jest nasze przeświadczenie, że zarówno dane o zatrudnieniu jak i o inflacji po prostu nie uzasadniają szybkiego cięcia przez Fed - powiedział telewizji CNBC  Rob Rennie, szef strategii Westpac Banku na globalnych rynkach walutowych.

Według dominującego poglądu Fed może już w przyszłym tygodniu podjąć decyzję o ograniczeniu skupu obligacji skarbowych i hipotecznych z rynku za 85 miliardów dolarów miesięcznie.  Ostatnie dane wskazują, że w trzecim kwartale aktywność ekonomiczna była  odporna na  zawirowania budżetowe, które w znacznym stopniu sparaliżowały prace agend rządowych i pogorszyły nastroje w amerykańskim biznesie.

- Jeśli się mylimy i Fed  wykona cięcie będzie to przypadek jednorazowy i co najmniej częściowo zostanie to skompensowane przez inne formy stymulacji monetarnej -   argumentuje Rennie, który spodziewa się, że w 2015 r.  sytuacja ekonomiczna  pozwoli na kolejne przycięcie skupu.

- Do pewnego stopnia oni mają rację - uważa Martin Lakos, dyrektor w Macquarie Private Wealth, nawiązujący do opinii analityków Westpac Bank. Przypomina on, że Fed jasno deklarował, iż zacznie ograniczać QE (ilościowe luzowanie polityki pieniężnej)  dopiero wówczas , kiedy  będzie miał przekonujące dane o trwałym charakterze ożywienia gospodarczego.

Rynek pracy może być w gorszej formie niż wskazują dane, twierdzi Rennie. Wprawdzie wiodące wskaźniki wskazują na poprawę, ale szczegółowa analiza ujawnia też słabe strony. Analityk Westpac Bank zwraca uwagę na wskaźnik uczestnictwa siły roboczej w rynku pracy pokazujący ile osób aktualnie pracuje, a ile aktywnie poszukuje zatrudnienia. W październiku miara ta obniżyła się do 62,8 proc., najniższego poziomu od ponad trzech dekad. W listopadzie było już lepiej.

Według Renniego jedynym przekonującym powodem cięcia QE mógłby być fakt, że przedłużające się stymulowanie osiągnęło etap, kiedy jest bardziej korzystne dla Wall Street niż dla Main Street, czyli  szerokich rzesz amerykańskich konsumentów.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą