Inwestorzy obstawiają porażkę Fedu

Inwestorzy z rynku obligacji sygnalizują, że spodziewają się porażki Rezerwy Federalnej w walce z dezinflacją mimo wpompowania w gospodarkę Stanów Zjednoczonych ponad 3 bilionów dolarów w ciągu minionych pięciu lat

Publikacja: 16.12.2013 13:43

Inwestorzy obstawiają porażkę Fedu

Foto: Bloomberg

Wprawdzie banki centralne na świecie  próbują stymulować popyt i podbić ceny, ale  wiele wskazuje na to,  że  spowolnienie wzrostu cen  nabiera bardziej trwałego charakteru. Amerykańskie obligacje skarbowe chroniące przed inflacją (TIPS) przynoszą inwestorom bezprecedensowe straty. W listopadzie wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł zaledwie 1 proc., najmniej  od 2009 r. TIPS w tym roku tracą 8,8 proc., najwięcej w historii, czyli od 1997 r., kiedy się pojawiły na rynku, wskazuje Bank of America Merrill Lynch Index.

- Przekonanie, że banki centralne zawsze mogą uzyskać pożądany poziom inflacji jest czymś przemijającym - uważa Peter Fisher, były pracownik Rezerwy Federalnej i podsekretarz w resorcie finansów, a obecnie  dyrektor zarządzający w BlackRock. Jest on przekonany, że 1-proc. inflacja utrzyma się przez długi czas.

Straty TIPS przyspieszyły w listopadzie i wyparowały wówczas zwyżki z października i września. Pojawiły się obawy, że spowolnienie wzrostu cen będzie niekorzystne dla gospodarki, gdyż konsumenci i firmy na późniejszy czas odłożą wydatki. Amerykańskie firmy znajdują sposoby rozwoju skali działania bez konieczności  zwiększania zatrudnienia, a płace rosną najsłabiej od 50 lat.

- Trudno będzie o przyspieszenie presji inflacyjnych, jeśli nie wzrosną oczekiwania odnośnie do podwyżki  zarobków - wskazuje Fisher.

TIPS we wrześniu i październiku zyskały 2,2 proc., kiedy Janet Yellen, jeden z głównych architektów luźnej polityki pieniężnej amerykańskiego banku centralnego stała się kluczowym kandydatem do objęcia fotela szefa Fedu po ustępującym z końcem stycznia 2014 r. Benie Bernanke. 10 największych funduszy inwestycyjnych lokujących pieniądze w instrumenty indeksowane  do inflacji, takie jak Vanguard, Pacific Investment Management Co czy BlackRock od początku maja straciły 36 proc. aktywów, które do końca listopada skurczyły się do 62,7 miliarda dolarów, wynika z danych firmy analitycznej Morningstar Inc.

- Kiedy inflacja spada, czy też jest na skrajnie niskim poziomie TIPS nie są wówczas  najlepszym wehikułem inwestycyjnym - twierdzi Gary Pollack z Deutsche Banku, zajmujący się zarządzaniem majątkiem klientów.  Jak twierdzi, unika TIPS, gdyż nie spodziewa się, aby inflacja stała się problemem w okresie najbliższych 3-6 miesięcy.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą