Szczyt G8 o uzdrowieniu gospodarczym

Przywódcy grupy G8 zgodnie uznali, że ożywienie gospodarcze staje się bardziej wyraźne i stabilne, chociaż wyższe ceny towarów są przeszkodą dla dalszego wzrostu gospodarczego

Aktualizacja: 25.02.2017 18:06 Publikacja: 27.05.2011 14:43

Szczyt G8 o uzdrowieniu gospodarczym

Foto: AFP

W komunikacie, który ma być ogłoszony na zakończenie szczytu w Deauville, a którego kopię zdobył Reuters, wskazano, że państwa europejskie, Stany Zjednoczone i Japonia uzgodniły, iż zapewnią, że ich finanse publiczne będą zrównoważone.

- Globalne uzdrowienie (gospodarcze) nabiera siły i staje się bardziej "samopodtrzymujące". Jednak (...) wewnętrzne i zewnętrzne nierównowagi wciąż niepokoją - głosi komunikat.

- Znaczny wzrost cen towarów i ich nadmierna niestabilność są znaczącą przeszkodą dla uzdrowienia (gospodarczego). W tym kontekście uzgodniliśmy, że będziemy się nadal koncentrować na działaniach, niezbędnych dla wzmocnienia równowagi finansów publicznych, wzmocnienia uzdrowienia (gospodarczego) i rozwoju zatrudnienia, by obniżyć ryzyko i zapewnić silny, trwały i zrównoważony wzrost, także przez reformy strukturalne - głosi komunikat.

W dokumencie tym zawarto również zapewnienie, że Europa będzie nadal walczyć z kryzysem zadłużenia publicznego w niektórych krajach, Stany Zjednoczone przygotują "przejrzyste i wiarygodne średnioterminowe ramy konsolidacji fiskalnej", a władze Japonii, zapewniając środki na odbudowę zniszczeń, spowodowanych trzęsieniem ziemi i tsunami z 11 marca, zajmą się też kwestią równowagi finansów publicznych. [srodtytul]Grupa pomoże Afryce[/srodtytul]

Przedstawiciele państw grupy G8 zgodnie przyznali, że będą wspierać aspiracje krajów arabskich w ich dążeniach do demokracji. W oświadczeniu poinformowali, że przeznaczą 20 mld euro jako wsparcie dla reform przeprowadzanych w tych krajach. Z tej kwoty 3,5 mld euro trafi poprzez Europejski Bank Inwestycyjny do Egiptu i Tunezji. Pomoc będzie przekazywana w latach 2011-2013.

- Zmiany, które zachodzą na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej są historyczne i mogą otworzyć drzwi do transformacji podobnej do tej, która miała miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej po upadku muru berlińskiego - napisano w oświadczeniu, którego kopie otrzymali dziennikarze.

Według wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego afrykańscy i blisko wschodni importerzy ropy naftowej będą potrzebowali międzynarodowej pomocy finansowej na poziomie 160 mld dol przez okres najbliższych trzech lat. Fundusz zadeklarował już, że jest gotowy zapewnić pomoc o wartości 35 mld dol.

Swoja pomoc zaoferowali także Brytyjczycy, którzy już wczoraj poinformowali, że przygotowali pakiet pomocowy w wysokości 110 mln funtów. Czteroletni program ma być finansowany ze środków pozabudżetowych. Kolejna instytucją , która już wcześniej wydała podobne oświadczenia jest Bank Światowy. Instytucja ta ma przekazać pomoc w wysokości 6 mld dol.

Zanim jednak jakakolwiek pomoc zostanie przekazana przywódcy G8 będą musieli poznać potrzeby potencjalnych pomocobiorców. Zadanie to zostało postawione przedstawicielom władz Egiptu i Tunezji, którzy dzisiaj wzięli udział w obradach grupy gdzie przedstawili jakie są ekonomiczne potrzeby krajów, których gospodarki zostały mocno nadszarpnięte w wyniku powstań ludności przeciwko władzom.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami