Mobius: okazje w Europie Centralnej i Wschodniej

Europa Środkowo-Wschodnia to wciąż miejsce gdzie inwestorzy mogą zarabiać, ale muszą starannie wybierać branże i akcje firm, w które zamierzają zainwestować – powiedział CNBC.com Mark Mobius, uważany za eksperta ds. rynków wschodzących szef firmy inwestycyjnej Templeton Asset Management

Aktualizacja: 23.02.2017 13:11 Publikacja: 26.09.2011 13:16

Mark Mobius, szef firmy inwestycyjnej Templeton Asset Management

Mark Mobius, szef firmy inwestycyjnej Templeton Asset Management

Foto: Bloomberg

Obawy związane z wysokim zadłużeniem budżetowym w strefie euro i USA mogą sprawić, że zwiększy się napływ kapitału na posiadające lepsze fundamenty makroekonomiczne rynki wschodzące - stwierdził Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management.

Fundusz  ma portfel akcji spółek z regionu Europy Centralnej i Środkowo-Wschodniej. 36 proc. spośród nich stanowią akcje spółek z Rosji, 21 proc. z Turcji i i 17 proc. z Austrii.

- W Europie Centralnej i Wschodniej giełdy radziły sobie całkiem nieźle.  Możemy znaleźć niezłe okazje do inwestowania, ponieważ wyceny spółek sporo spadły -  stwierdził szef funduszu.

Region jest silnie narażony na wahania popytu w najbogatszych krajach Unii Europejskiej, szczególnie w Niemczech jego głównym rynku eksportowym.  Prognozy gospodarcze dla Polski, Węgier, Czech i Słowacji zostały w ostatnim czasie zrewidowane w dół przez różnych ekonomistów, mimo tego  Mobius zapewnił, że jego fundusz zamierza trzymać się swojej strategii inwestycyjnej.

-  Większość w naszym portfelu stanowią spółki energetyczne i banki, to ze względu na specyfikę regionu. Banki takie jak Sbierbank, czy energetyczny gigant  Gazprom – dodał.

Pozostałe sektory w jakie fundusz zainwestował to firmy spożywcze, koncerny tytoniowe, media, farmaceutyki i nieruchomości. Niektóre z austriackich spółek "mają ogromny zasięg w Europie Wschodniej" – stwierdził  Mobius powołując się na przykład banków takich jak Erste Bank i Raiffeisen. – Dzięki akcjom takich spółek mamy ekspozycje na wiele krajów regionu.

W Polsce najbardziej atrakcyjną jest branża surowcowa – wynika z wypowiedzi szefa Templetona. – -Miedź, węgiel – to nas najbardziej interesuje. Również branża spożywca i usługowa – dodaje.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA