Atak na Mario Draghiego

Wewnętrzne służby Unii Europejskiej rozpoczęły dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, postępuje etycznie

Aktualizacja: 19.02.2017 00:38 Publikacja: 31.07.2012 12:06

Chodzi o to, czy ma on  prawo uczestniczenia w posiedzeniach tzw. Grupy 30, zrzeszającej   szefów największych publicznych i prywatnych instytucji finansowych.

Uczestnikami posiedzeń G30 jest m.in. prezes Banku Anglii, Mervyn King oraz szef Banku Kanady, Mark Carney. Oprócz nich, w jej skład wchodzą byli prezesi kilku banków centralnych, w tym Rezerwy Federalnej, jak Paul Volcker, profesorowie ekonomii ekonomii, przedstawiciele nadzorów finansowych. G30 szefuje były prezes EBC, Francuz Jean-Claude Trichet.

Unia Europejska zdecydowała się na przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego  po informacjach dostarczonych przez Corporate Europe Observatory (CEO), grupy zajmującej się analizowaniem  europejskiego lobbingu. W czerwcu 2012 r. CEO zarzuciła Draghiemu, że nie jest on całkowicie niezależny, właśnie dlatego, że jest członkiem G30. Zaś jego uczestnictwo w zamkniętych posiedzeniach jest niezgodne z zasadami etycznymi EBC.

Zdaniem CEO, działalność G30 ma wszystkie cechy lobbingu działającego na korzyść   największych prywatnych banków komercyjnych i EBC nie powinien być jego uczestnikiem, ponieważ w ten sposób może poddawać się wpływom z zewnątrz. „Draghi najprawdopodobniej utrzymuje bardzo bliskie stosunki z przedstawicielami G30 i uczestniczy we wszystkich niejawnych posiedzenia przedstawicieli tej organizacji" - napisała CEO do władz UE.

Gundi Gadesmann, rzeczniczka unijnego ombudsmana Nikiforosa Diamandourosa, przyznała, że takie pismo wpłynęło, Europejski Bank Centralny został poproszony o odpowiednie wyjaśnienia i ma teraz czas do końca października, aby na nie odpowiedzieć. Z kolei bank  potwierdził, że takie pismo otrzymał i ustosunkuje się do niego w odpowiednim czasie. Jednakże rzeczniczka EBC z góry odrzuciła jakiekolwiek zarzuty jakiegokolwiek konfliktu interesów.

Zarzuty wobec Mario Draghiego pojawiły się w czasie bardzo newralgicznym dla niego samego, jak i dla EBC. W ubiegłym tygodniu udało mu się wnieść na rynek trochę optymizmu, kiedy powiedział, że dla obrony euro zostanie zrobione wszystko, co jest niezbędne, naturalnie w ramach mandatu EBC. W tym tygodniu z kolei oczekuje się, że na posiedzeniu w najbliższy czwartek bank podejmie ważne decyzje, które mają wspomóc europejską gospodarkę. Wiadomo jednak, że jego działania będą bardzo trudne z powodu silnego oporu Niemców

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?