Euro tańsze niż dolar? To wciąż prawdopodobne

Spadek notowań kursu euro wobec dolara w ostatnich dniach wyraźnie wyhamował, ale szanse na to, że po raz pierwszy od kilkunastu lat spadnie poniżej jedności wciąż są duże.

Publikacja: 18.03.2015 12:24

Euro tańsze niż dolar? To wciąż prawdopodobne

Foto: Bloomberg

Tak przynajmniej oceniają inwestorzy aktywni na rynku opcji walutowych. Ceny tych instrumentów sugerują, że prawdopodobieństwo spadku ceny euro poniżej jednego dolara wynosi niemal 25 proc. Jeszcze na początku marca, prawdopodobieństwo to wynosiło 11 proc., a pod koniec ub.r. 5 proc.

Oczekiwania inwestorów zmieniło ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej (QE) przez Europejski Bank Centralny. Program ten rozpoczął się jesienią ub.r., ale w marcu został zdecydowanie rozszerzony. Do końca września 2016 r. EBC zamierza za wykreowane pieniądze skupić aktywa warte ponad 1 bln euro.

Jednocześnie amerykańska Rezerwa Federalna zbliża się do zaostrzenia polityki pieniężnej. Po opublikowanych na początku marca zaskakująco dobrych danych z tamtejszego rynku pracy nasiliły się oczekiwania, że do pierwszej od 2006 r. podwyżki stóp procentowych w USA dojdzie już w czerwcu.

- Po wszystkich tych latach nadzwyczajnie łagodnej polityki pieniężnej w USA, która nie pozwalała dolarowi pokazać prawdziwej siły, nadchodzi normalizacja tej polityki – wskazuje Robin Brooks, główny strateg walutowy banku Goldman Sachs.

To jeden z kilku banków, który w związku z rozbiegającymi się ścieżkami Fedu i EBC skorygował ostatnio swoje prognozy dla pary euro/dolar. Obecnie spodziewa się, że jeszcze w tym roku euro będzie można kupić za 0,95 dolara, a w 2016 r. już nawet za 0,85 dolara.

Prognozy skorygowały ostatnio także m.in. banki Credit Suisse, BNP Paribas i Bank of America Merrill Lynch. Większość analityków ankietowanych przez agencję Bloomberga nadal jednak spodziewa się, że kurs euro w dolarach utrzyma się powyżej parytetu.

W środę około południa euro było wyceniane na 1,06 dolara, minimalnie wyżej, niż we wtorek. W piątek kurs ten wynosił niespełna 1,05, najmniej od 2003 r. Kurs euro w złotych oscylował nieco poniżej 4,15, podczas gdy w minionym tygodniu chwilowo był już poniżej 4,10. Kurs dolara w złotych utrzymuje się od dwóch dni na poziomie około 3,90.

Uspokojenie na rynku walutowym analitycy tłumaczą wyczekiwaniem na komunikat po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjnego organu Fedu. Ukaże się on o godz. 20 polskiego czasu.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami