Będzie więcej unijnego cukru

O 18 proc. do 17,6 mln ton może zwiększyć się produkcja cukru we Wspólnocie w sezonie 2016/17 – prognozuje Komisja Europejska. Jego ceny nie muszą jednak zmaleć.

Publikacja: 25.03.2016 11:50

Będzie więcej unijnego cukru

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek Jerzy Dudek

W swojej najnowszej krótkoterminowej prognozie Komisja Europejska spodziewa się znacznej poprawy wyników w unijnej kampanii cukrowniczej – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA).  Areał buraków cukrowych ma wzrosnąć w ujęciu rocznym o 6 proc. do 1,576 mln ha. Ich zbiory prognozowane są na 114,67 mln ton. To o 16 proc. więcej niż w poprzednim sezonie.

- Wobec średniej pięcioletniej wolumen zbiorów jest jednak niższy o 1 proc. – zaznacza Łukasz Chmielewski z FAMMU/FAPA w ostatnim biuletynie poświęconym rynkowi cukru.

Podkreśla także, że  prognoza KE zakłada normalne warunki pogodowe, a bardzo wczesne obecnie stadium zasiewów buraków cukrowych utrudnia ocenę kampanii.

Na razie taniej, ale...

Co stanie się z cenami cukru, jeżeli scenariusz stanie się faktem? Początek 2016 roku przyniósł ich spadki. Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podaje, że w lutym 2016 r. światowe ceny cukru białego spadły do około 400 dol. za tonę, a cukru surowego do ok. 315 dol. za  tonę. Powodem niskich cen jest duża podaż, spowolnienie dynamiki popytu w krajach rozwijających się (np. Chin) oraz niskie ceny surowców energetycznych.

KE oczekuje jednak, że światowy deficyt cukru będzie wspierał ceny cukru w UE. Średnia cena cukru w UE w grudniu 2015 roku wynosiła 427 euro za tonę, a w 2016 roku ma być nieco wyższa.

Międzynarodowa Organizacja Cukru ISO oszacowało globalną produkcję cukru w sezonie 2015/16 na 166,8 mln ton wobec 171,2 mln ton sezon wcześniej. Oznacza to spadek o 2,6 proc. w skali roku. Natomiast światowe spożycie cukru ma wzrosnąć o 1,8 proc. do 171,9 mln ton wobec 168,9 mln ton zużytych w sezonie 2014/15.

Trudne czasy dla producentów słodyczy

Większy deficyt w sezonie 2015/16 to głównie skutek mniejszej prognozy produkcji w Indiach o 500 tys. ton i Tajlandii o 650 tys. ton. Niższa, niż wcześniej oczekiwano, będzie także produkcja w UE i Brazylii, ale zrekompensują to zwyżki w Rosji, USA i na Ukrainie - podaje FAMMU/FAPA.

Ewentualne podwyżki cen cukru to zła wiadomość dla m.in. producentów słodyczy. Firmy cukiernicze zmagają się  już bowiem ze skutkami wysokich cen ziarna kakaowego.

- Utrzymująca się wysoka cena kakao, może być jednym z czynników wpływających na powstawanie tabliczek czekoladowych ze zwiększoną zawartością surowców innych niż czekoladowe – mówi Jan Kolański, prezes grupy Colian. -  Na rynku francuskim pojawiły się tabliczki czekoladowe z nadzieniem, w których czekolada stanowi jedynie 40 proc. wagi produktu, a nadzienie nie czekoladowe 60 proc. Polskie firmy też idą w takim kierunku, ale my w Goplanie mamy 35 proc. nadzienia – dodaje.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA