Warszawa i Wiedeń w jednej lidze

W najnowszej edycji rankingu globalnych centrów finansowych, publikowanego przez brytyjską spółkę Z/Yen Group, Warszawa znalazła się na 48. pozycji na 86 sklasyfikowanych miast. To o 10 oczek niżej, niż pół roku wcześniej.

Publikacja: 06.04.2016 13:45

Warszawa i Wiedeń w jednej lidze

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Ranking konkurencyjności globalnych centrów finansowych (GFCI) powstaje na podstawie sondażu wśród finansistów oraz ponad 100 wskaźników dotyczących m.in. kondycji gospodarki, otoczenia regulacyjnego i podatkowego, jakości infrastruktury oraz poziomu rozwoju sektora finansowego.

W 18. edycji GFCI Warszawa znalazła się na 38 miejscu, po awansie o 26 pozycji. W najnowszej, 19. edycji tego rankingu, ten gwałtowny skok został częściowo skorygowany. Warszawa nadal jednak wypada lepiej, niż jeszcze rok czy dwa lata temu, gdy utrzymywała się w siódmej dziesiątce centrów finansowych.

Regres Warszawy w najnowszej edycji rankingu Z/Yen Group nie jest tylko wynikiem poprawy konkurencyjności innych centrów finansowych. Punktowa ocena polskiej stolicy też zmalała: o 32 pkt, do 631 pkt (na 1000 możliwych).

Wiedeń, z którym Warszawa konkuruje o status najważniejszego ośrodka finansowego Europy Środkowo-Wschodniej, uplasował się w 19. edycji GFCI na 40 pozycji, co również oznacza spadek o 10 miejsc. Dystans punktowy między Warszawą a Wiedniem na przestrzeni ostatnich kilku lat wyraźnie się zmniejszył. W najnowszym zestawieniu stolica Austrii otrzymała 642 pkt., o 11 więcej, niż Warszawa. W przeszłości różnica ta przekraczała 100 pkt.

Budapeszt utrzymał się na 74 lokacie, a Moskwa awansowała na 67 miejsce, z 78 pół roku wcześniej. W górę przesunęły się również Praga (z 63 na 57 pozycję) oraz Stambuł (z 47 na 45 pozycję), ale był to efekt przetasowań w rankingu, a nie poprawy konkurencyjności tych centrów finansowych. Oceny punktowe Pragi i Stambułu, podobnie zresztą jak większości ośrodków finansowych z rynków wschodzących, obniżyły się. To sugeruje, że na wyniki rankingu wpływ mogły mieć nastroje inwestorów.

Czołówka GFCI od lat praktycznie się nie zmienia. W 19. edycji zestawienia pozycję lidera utrzymał Londyn, przed Nowym Jorkiem, Singapurem, Hongkongiem i Tokio.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle