Financial Times: Nissan inwestycje w Wielkiej Brytanii uzależnia od warunków Brexitu

Japoński koncern motoryzacyjny Nissan odłożył podjęcie decyzji w sprawie inwestycji w fabryce w Sunderland do czasu, aż Wielka Brytania zakończy negocjacje z Unią Europejską o warunkach jej opuszczenia.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:15 Publikacja: 03.10.2016 07:34

Informując o tym, prezes spółki nie ukrywał swoich obaw, że przyszłe taryfy celne mogą wszelkie inwestycje uniemożliwić.

Carlos Ghosn, który kieruje też francuskim koncernem Renault, powiedział, że japońska spółka odroczy decyzje o tym, gdzie produkować samochody nowej generacji obecnie wytwarzane w największej brytyjskiej fabryce motoryzacyjnej do czasu, aż się wyjaśni, czy czekają ją cła przy eksporcie do Unii Europejskiej. Brytyjska fabryka, która produkuje ponad pół miliona samochodów rocznie, jest w dużym stopniu uzależniona od eksportu na jednolity europejski rynek.

– Ważnych decyzji inwestycyjnych nie podejmuje się w ciemno – powiedział prezes Ghosn podczas paryskiego salonu motoryzacyjnego i dodał, że teraz „nie ma pojęcia", czy i jak Brexit zmieni ekonomiczne warunki funkcjonowania brytyjskiej fabryki.

Kwitnący w ostatnich latach brytyjski przemysł motoryzacyjny czeka niepewna przyszłość, bo po czerwcowym referendum pojawiły się obawy, czy produkcja nowych modeli nie zostanie przeniesiona za granicę, jeśli Unia Europejska nałoży cła na import z Wielkiej Brytanii.

Dzień wcześniej przedstawiciele Jaguar Land Rover ostrzegli, że nałożenie jakichkolwiek ceł przez Unię zniszczy ich działalność w Wielkiej Brytanii, co będzie skutkowało zmniejszeniem zatrudnienia.

Fabryka Nissana w Sunderland zatrudnia 7 tys. pracowników i wspiera zatrudnienie około 20 tys. osób u lokalnych dostawców części i podzespołów.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?