Wynikowa recesja ma się ku końcowi

Zyski amerykańskich spółek, topniejące od ponad roku, w minionym kwartale mogły nieznacznie wzrosnąć.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:09 Publikacja: 12.10.2016 08:02

Wynikowa recesja ma się ku końcowi

Foto: GG Parkiet

Sezon publikacji przez amerykańskie spółki sprawozdań finansowych za III kwartał rozpoczął się fatalnie. Producent aluminium Alcoa, którego raporty zwyczajowo inaugurują sezony wynikowe, podał, że w minionym kwartale jego zysk na akcję wyniósł 32 centy. To wprawdzie o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej, ale mniej, niż oczekiwali przeciętnie analitycy. W efekcie akcje spółki – która z początkiem listopada podzieli się na dwa podmioty – taniały niedługo po otwarciu sesji na Wall Street o niemal 10 proc.

Nadmierny pesymizm

Ankietowani przez agencję Bloomberga analitycy szacują przeciętnie, że zysk na akcję spółek z indeksu S&P 500 (chodzi o średnią ważoną liczbą akcji w obrocie) spadł w III kwartale o 1,6 proc. rok do roku, po zniżce o nieco ponad 3 proc. w II kwartale. Gdyby te szacunki okazały się trafne, wyniki firm z Wall Street miałyby za sobą już szósty z rzędu kwartał topniejących zysków.

– Spodziewam się, że spółki przebiją oczekiwania – zawsze to robią – zauważył jednak w rozmowie z agencją Reutera Brad McMillan, dyrektor inwestycyjny w Commonwealth Financial. Odsetek firm, które raportują lepsze wyniki od oczekiwanych przez analityków, oscyluje w USA stale wokół 70 proc. W efekcie także przewidywania co do dynamiki zysków wszystkich firm z S&P 500 okazują się zwykle zbyt pesymistyczne. Przykładowo, bezpośrednio przed sezonem publikacji wyników za II kwartał mediana prognoz analityków sugerowała, że zysk na akcję spółek z tego indeksu spadł w tym okresie przeciętnie o 5,7 proc. rok do roku, a nie o 3,1 proc., jak się okazało. Na ogół różnica między oczekiwaną a rzeczywistą dynamiką zysków jest jeszcze większa.

Bliższe faktom są zwykle prognozy formułowane na początku kwartału niż na początku sezonu publikacji wyników (patrz wykres). Jeśli ta prawidłowość sprawdzi się i tym razem, dynamika zysków w III kwartale może się okazać dodatnia. W lipcu bowiem analitycy spodziewali się, że wyniesie ona 1,9 proc. rok do roku.

Paraliżująca niepewność

Nawet jeśli zyski amerykańskich spółek ponownie spadły, to ich przychody niemal na pewno wyrwały się z tendencji spadkowej. Mediana prognoz analityków ankietowanych przez agencję Bloomberga sugeruje, że sprzedaż firm z S&P 500 zwiększyła się o 2,3 proc. rok do roku, a nie uwzględniając koncernów energetycznych o 3,7 proc. rok do roku.

To jednak może się okazać dla inwestorów marną pociechą. – Niezależnie od tego, jakkolwiek byśmy patrzyli na wyniki spółek, ich zyski nie rosną w takim tempie, jakiego oczekiwaliśmy wiosną. I nic nie wskazuje na to, aby to się miało wkrótce zmienić – dodał Brad McMillan. Na przełomie roku analitycy oczekiwali, że zyski firm z S&P 500 zwiększą się w 2016 r. przeciętnie o 6,8 proc., po zniżce o około 1 proc. w 2015 r.

Te prognozy ewidentnie były zbyt optymistyczne, a mimo to S&P 500 zdołał zyskać od początku roku nieco ponad 4 proc. W efekcie wskaźnik cena do zysku dla spółek z tego indeksu wspiął się wyraźnie powyżej historycznej średniej, do ponad 20 z 18 na przełomie roku. Nawet C/Z bazujący na prognozowanych zyskach, oscylujący wokół 17, jest powyżej długoterminowej średniej na poziomie 15.

Choć akcje na Wall Street wydają się przewartościowane, stratedzy rynkowi nie palą się do rewidowania swoich prognoz. W ankiecie Bloomberga przeciętnie oczekują, że S&P 500 zakończy rok o 20 pkt wyżej niż obecnie, i o 30 pkt niżej, niż sądzili na początku roku. Częściowo jest to wynik oczekiwań, że po okresie niepewności związanej z listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA firmy odmrożą inwestycje i zaczną szybko poprawiać wyniki.

[email protected]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?