Srebro i platyna weszły w bessę

Srebro weszło pod względem technicznym w rynek „niedźwiedzia". Cena tego kruszcu spadła od tegorocznego szczytu o ponad 20 proc.

Aktualizacja: 06.02.2017 13:19 Publikacja: 25.11.2016 05:00

Za uncję srebra płacono w czwartek po południu 16,3 USD, czyli najmniej od czerwca. Pod presją są również inne metale szlachetne. Złoto staniało w czwartek do 1185 USD za uncję, najniższego poziomu od lutego. Cena uncji platyny spadła zaś do 914 USD, również najniższego poziomu od lutego. Od tegorocznego szczytu zmniejszyła się o 22 proc., co oznacza, że również na rynku tego metalu panuje „bessa".

Wyprzedaż na rynku metali szlachetnych jest związana z umocnieniem się dolara po wyborach prezydenckich w USA oraz oczekiwaniami inwestorów, że Fed podniesie w grudniu stopy procentowe.

– Wszyscy czekają na grudniową podwyżkę stóp i jest to odzwierciedlone w cenach złota. Dolar pozostaje głównym czynnikiem kształtującym sytuację na rynku – twierdzi Tom Kendall, szef działu strategii rynków metali szlachetnych w ICBC Standard Banku.

Mimo ostatniej przeceny metale szlachetne dawały w tym roku dobrze zarobić inwestorom. Co prawda platyna zyskała od początku stycznia zaledwie 3 proc., ale srebro 18 proc., a złoto 12 proc. Ceny tych metali wspierały oczekiwania mówiące, że Fed będzie się wstrzymywał z podwyżkami stóp procentowych, oraz zwiększające niepewność na rynkach wydarzenia, takie jak referendum w sprawie Brexitu. Po wyborach prezydenckich w USA popyt na metale szlachetne spadł, ale część analityków wskazuje, że niepewność polityczna może sprawić, iż znów zostanie on pobudzony.

– Inwestorzy wciąż oglądają się za siebie, próbując zrozumieć, co właściwie zrobi Trump. Złoto wciąż jest walutą z bezpiecznej przystani, więc istnieje niewielka premia, która nie pozwala mu spaść na terytorium „rynku niedźwiedzia" – uważa David Lennox, analityk z australijskiej firmy Fat Prophets.

Od tegorocznego szczytu do czwartku cena uncji złota spadła jedynie o 13 proc. Do „bessy" zatem wciąż daleko. HK

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą