Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.12.2019 12:45 Publikacja: 21.12.2019 05:00
Foto: AFP
Z brytyjskich fabryk w minionym miesiącu wyjechały 107 753 pojazdy, o 16,5 proc. mniej niż w listopadzie 2018 r. – wynika z najnowszego raportu Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT). Był to 17. spadek produkcji samochodów w minionych 18 miesiącach, a w pierwszych 11 miesiącach br. była ona o 14,5 proc. mniejsza niż w takim samym okresie przed rokiem. Ten sektor stanął w obliczu całej serii poważnych wyzwań, takich jak pogorszenie nastrojów krajowych zarówno konsumentów, jak i biznesu, mniejszy popyt na zagranicznych rynkach i wreszcie załamanie sprzedaży aut z silnikami Diesla. Jaguar Land Rover, BMW i Toyota na kilka dni zamknęły swoje fabryki na Wyspach Brytyjskich, żeby uniknąć zakłóceń transportowych na wypadek opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia. Była to druga taka akcja w tym roku. W wyniku pierwszej w kwietniu produkcja samochodów spadła o 44,5 proc. JB
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas