Autorzy uważają, że finanse publiczne są w kryzysie i przedstawili program ich naprawy. Możliwe to będzie – i tej zasadzie podporządkowane są rekomendacje – po „przywróceniu praworządności w tym obszarze. Należy podjąć działania przywracające konstytucyjną rangę ustawy budżetowej, jej podstawy charakter w planowaniu, monitorowaniu i sprawozdawaniu finansów publicznych, tj. zgodność planowania budżetowego z art. 219 Konstytucji.” – napisali w raporcie. Przedstawili propozycję działań, które doprowadzą do realizacji tego celu.
Zaproponowali przede wszystkim przygotowanie Białej księgi finansów publicznych, włączenia do ustawy budżetowej wszystkich nowych wydatków, które dotychczas były realizowane poprzez fundusze przy Banku Gospodarstwa Krajowego i w ramach programów realizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Chcą też wpisania do ustawy o finansach publicznych obowiązku cyklicznego sprawozdania Ministra Finansów lub Rady Fiskalnej (są zwolennikami jej powołania) na temat finansów.
Ich zdaniem niezbędne jest wprowadzenie silnych ograniczeń do zaciągania zobowiązań poza Skarb Państwa w przypadku podsektora centralnego sektora finansów publicznych (zaciąganie zobowiązań przez inne jednostki (np. BGK i PFR) oznacza wyższe koszty).
Czytaj więcej
Deficyt w nowym projekcie budżetu ma być inny niż ten przedstawiony przez rząd PiS – deklaruje nowy minister finansów Andrzej Domański.
Co z obecnym długiem?
Autorzy proponują powołanie tymczasowego funduszu pomostowego (Funduszu Restrukturyzacji Zadłużenia BGK i PFR), który będzie obsługiwał dług tych instytucji aż do zapadalności. Fundusz mam być zasilany pieniędzmi budżetowymi. Wykup będzie następował stopniowo na podstawie emisji skarbowych papierów wartościowych. Oznacza to — według S. Dudka i L. Koteckiego — stopniowe wygasanie różnicy podmiotowej między długiem publicznym według metodologii krajowej a unijnej. Ich zdaniem przy BGK mogą funkcjonować jedynie fundusze, które nie powodują wydatków, a służą do obsługi instrumentów pożyczkowych (np. Fundusz Kredytów Studenckich). Wtedy takie fundusze należy włączyć pod rygory ustawy o finansach publicznych.