Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.10.2018 05:00 Publikacja: 11.10.2018 05:00
Piotr Woźny, wiceprezes NFOŚiGW.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
– W ostatnich miesiącach skupialiśmy się na zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych. Teraz warto zdynamizować inne działania, np. związane ze smogiem komunikacyjnym – zapowiada Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze" i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Plan rządu na kolejnych sześć miesięcy zakłada więc przede wszystkim wdrożenie regulacji wspierających walkę ze smogiem komunikacyjnym, w tym wprowadzenie obowiązku dokumentowania jakości spalin przez stacje kontroli pojazdów. W planach jest też uruchomienie systemu kontroli jakości węgla i budowa prototypu bazy inwentaryzacji kotłów na paliwa stałe. Wcześniej wprowadzono już wymagania dla kotłów, mające na celu wyeliminowanie z gospodarstw domowych urządzeń najgorszej jakości, tzw. kopciuchów. Obecnie trwają prace nad nowelizacją przepisów, która pozwoli uszczelnić rynek obrotu urządzeniami grzewczymi. Kolejnym krokiem było wprowadzenie po wielomiesięcznych międzyresortowych konsultacjach norm jakości dla węgla. Dzięki temu udało się wyeliminować ze sprzedaży dla gospodarstw domowych paliwa najbrudniejsze – muły węglowe i flotokoncentraty. Od połowy 2020 r. z rynku dla tej grupy odbiorców znikną także niskiej jakości miały węglowe. – Ustawa po raz pierwszy w Polsce wprowadza też kontrolę i regularny monitoring jakości węgla. Na budowę systemu kontroli wydamy 78 mln zł w ciągu 10 lat – podkreśla Woźny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce 5,3 proc. – podał w czwartek GUS. Przez rok liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy urosła o niespełna 8 tys.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas