Konsumenci i przedsiębiorcy w coraz lepszych nastrojach

Oczekiwana firm przemysłowych co do koniunktury w najbliższej przyszłości są już takie same jak przed pandemią. Więcej optymizmu widać także w innych branżach, w tym gastronomicznej, w którą kryzys uderzył wyjątkowo mocno, oraz wśród konsumentów.

Publikacja: 22.07.2020 14:16

Konsumenci i przedsiębiorcy w coraz lepszych nastrojach

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Obliczany przez GUS na podstawie ankiety wśród przedsiębiorstw wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł w lipcu do -10,5 pkt z -21,6 pkt w czerwcu. To wynik wyraźnie niższy niż w tym samym miesiącu ub.r. (2,7 pkt), a także niż w miesiącach bezpośrednio przed wybuchem pandemii Covid-19, ale zdecydowanie wyższy niż w kwietniu, w apogeum kryzysu (-44,2 pkt).

Przy tym składowa tego wskaźnika wyrażająca oczekiwania przedsiębiorstw co do koniunktury w najbliższej przyszłości znalazła się na poziomie -4,2 pkt, w porównaniu do -15,5 pkt miesiąc wcześniej. Jak zauważyli ekonomiści z Santander Bank Polska, tyle mniej więcej wynosiła średnio w sześciu miesiącach do lutego br.

Poprawę nastrojów GUS odnotował też we wszystkich innych badanych branżach: budownictwie, handlu hurtowym, handlu detalicznym, transporcie i gospodarce magazynowej, zakwaterowaniu i gastronomii, informacji i komunikacji oraz finansach i ubezpieczeniach.

Uwagę zwraca przede wszystkim sytuacja w branży informacyjnej i komunikacyjnej, gdzie wskaźnik koniunktury w lipcu znalazł się na plusie (wzrósł do 3,1 pkt z -4,3 pkt w czerwcu). To oznacza, że więcej jest firm raportujących poprawę koniunktury niż firm obserwujących jej dalsze pogorszenie.

Z kolei do największej poprawy nastrojów doszło w branży gastronomicznej, gdzie ankietowy wskaźnik koniunktury wzrósł do -12,2 pkt z -29,5 pkt w czerwcu i -58,5 pkt w maju. W branży hotelarskiej optymizm powraca zdecydowanie wolniej.

O tym, że przedsiębiorstwa widzą w rzeczywistość w coraz lepszych barwach, świadczą też ich odpowiedzi na dodatkowe pytania, które GUS zadaje od początku pandemii. Wyraźnie maleje odsetek firm, które oceniają, że pandemia koronawirusa zagraża ich stabilności. Przykładowo, w przemyśle odsetek ten spadł w lipcu do 4,7 proc. z 5,7 proc. miesiąc wcześniej. Spośród firm prowadzących działalność gastronomiczną i hotelarską wciąż aż 14,6 proc. ocenia, że Covid-19 zagraża ich stabilności, ale w czerwcu ten odsetek sięgał 18,7 proc., a w maju 34,3 proc.

- Lipcowy zbiór wskaźników koniunktury gospodarczej to kolejna pozycja na liście danych wskazujących na szybkie ożywienie gospodarcze, w kształcie litery „V" – zauważył w komentarzu Grzegorz Ogonek, ekonomista z Santander BP.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który odzwierciedla oceny i oczekiwania gospodarstw domowych dotyczące ich sytuacji finansowej oraz stanu gospodarki, a także skłonność konsumentów do dokonywania ważnych zakupów, wzrósł w lipcu do -13,4 pkt z -19,4 pkt w czerwcu. Jeszcze w kwietniu BWUK był na poziomie -36,4 pkt, najniżej od marca 2004 r.

To, że BWUK wciąż jest poniżej zera oznacza, że wśród Polaków nadal więcej jest pesymistów niż optymistów. Ta przewaga nie jest jednak większa niż w latach 2013-2014, gdy Polska borykała się z wyraźnym spowolnieniem gospodarczym, ale nie – jak dziś – głęboką recesją.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), który jest miernikiem oczekiwań gospodarstw domowych m.in. co do sytuacji na rynku pracy oraz ich własnej sytuacji finansowej, wzrósł w lipcu do -13,6 pkt z -23,9 pkt w czerwcu.

Do poprawy nastrojów konsumentów przyczynia się coraz lepsza ocena koniunktury na rynku pracy. W lipcu (od 6 do 15 dnia miesiąca) utratę zatrudnienia (zwolnienie z pracy lub konieczność przerwania działalności gospodarczej) za bardzo prawdopodobną lub możliwą uważało 26,5 proc. respondentów, podczas gdy w czerwcu 28,3 proc., w maju ponad 34 proc., a w kwietniu aż 48 proc.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem