Koniec kwartału sprzyja rynkom

Pomimo piętrzących się różnych czynników ryzyka, główne indeksy GPW biją właśnie rekordy dwuletniej hossy!

Aktualizacja: 26.02.2017 23:05 Publikacja: 29.03.2011 03:27

Sebastian Buczek

Sebastian Buczek

Foto: Archiwum

Na wczorajszej sesji dobra passa z ostatnich dni została podtrzymana. WIG i WIG20 ustanowiły nowe szczyty. Do liderów zwyżek należały średniej wielkości spółki, jak Sadovaya (po rekomendacji kupuj od BG Capital) czy producenci gier – Optimus i City Interactive. Z dużych spółek dobrze wypadły banki BRE i Handlowy.

Czyżbyśmy byli świadkami wybijania się rynku z 5-miesięcznego trendu horyzontalnego? Czy może jednak znowu za chwilę kupujący opadną z sił i powrócimy do trendu bocznego? Wskazówki należy szukać prawdopodobnie w zachowaniu głównych rynków światowych. Te wcześniej zachowywały się znacznie lepiej niż warszawska giełda, ale od wybuchu zamieszek w Libii i tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii mocno skorygowały się w dół, podczas gdy nasze indeksy trzymały się dla odmiany nadspodziewanie dobrze.

Polskiemu rynkowi nie przeszkadza nawet ciążąca podaż akcji, głównie ze strony Skarbu Państwa. Jeden (średni) pakiet inwestorzy już wchłonęli. Ale przed nami kolejne i to znacznie większe – PKO BP, PZU, JSW, PGE. A w tle mamy przecież demontaż OFE ze zmianą ich limitów inwestycyjnych.

Również sytuacja międzynarodowa nas nie rozpieszcza. Oprócz Libii i ewentualnego rozszerzania się niepokojów na kraje Bliskiego Wschodu, mamy kraje PIIGS. W ostatnich dniach skomplikowała się sytuacja w Portugalii. Rząd podał się do dymisji. Rentowność tamtejszych 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do blisko 8 proc. A pomimo tych negatywnych czynników WIG i WIG20 biją rekordy hossy.

Optymiści wskażą na zdrowe fundamenty polskich spółek, znaczącą poprawę wyników finansowych i racjonalny poziom wycen akcji. Pewnie jest w tym dużo racji, szczególnie jeśli okaże się, że i na światowych giełdach będziemy mieli powiew wiosny.

Z krótszej perspektywy warto jednak zauważyć, że kończy się nam kwartał i że być może w pewnym stopniu za ostatnim bardziej optymistycznym obrazem rynków stoi strona popytowa, która manifestuje siłę przed zamknięciem okresu sprawozdawczego. Już niedługo, bo pewnie w pierwszych dniach kwietnia, zobaczymy, czy bykom wystarczy animuszu.

Oprócz zamknięcia kwartału ważnym wydarzeniem w najbliższych dniach mogą być konsekwencje porażki kanclerz A. Merkel w regionalnych wyborach w Badenii-Wirtembergii. Tego, czego najbardziej obecnie nie potrzebujemy, to zamieszania politycznego u naszego zachodniego sąsiada, jednego z niewielu zdrowych gospodarczo filarów Unii Europejskiej.

Giełda
WIG20 wybija opór przy rekordach PKO BP
Giełda
Rekordowe kwartalne wyniki Netflixa wypychają akcje o ponad 11% w handlu posesyjnym
Giełda
Europa wraca do łask?
Giełda
Mieszane nastroje na rynkach, akcje spółek kosmicznych szybują
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Nadchodzą sądne dni dla krajowych akcji
Giełda
WIG20 w grze o odrobienie straty z 2024 roku