Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.04.2015 06:09 Publikacja: 09.04.2015 06:09
Dariusz Nawrot, starszy analityk rynków kapitałowych, MetLife TFI
Foto: GG Parkiet
Polski rynek akcji mimo oznak pewnej poprawy w drugiej połowie marca w dalszym ciągu wypada stosunkowo słabo na tle większości giełd europejskich, włączając w to mocne ostatnio Węgry i Czechy. To pokazuje, że zagraniczny kapitał (odpowiadający za ponad połowę wartości obrotów polskimi akcjami) na razie omija nasz rynek, mimo relatywnie dobrych danych makroekonomicznych w Polsce (rosnąca liczba nowych miejsc pracy, wysokie odczyty indeksów aktywności gospodarczej – PMI). Oczywiście można wymienić czynniki, które nie zachęcają do bardziej zdecydowanego kupna akcji dużych spółek, jak choćby wciąż niezamkniętą kwestię rozwiązań prawnych dla posiadaczy kredytów we frankach. Nie należy jednak zapominać, że w przeszłości kursy akcji banków rozpoczynały wyraźne trendy wzrostowe zaraz po ostatniej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogły kontynuować zeszłotygodniowe zwyżki. Ich tempo jednak wyraźnie spowolniło.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeksy europejskie pokazują dziś mieszane nastroje. WIG20 utrzymuje niewielki wzrost (+0,42%), podobnie jak niemiecki DAX (+0,34%). Za oceanem amerykańskie indeksy oddają zyski z początku sesji - S&P500 traci 0,65%, a Nasdaq spada o 1,21%.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,42%, do poziomu 2805 pkt. mWIG40 nie zanotował większych zmian (0,04%) podczas gdy sWIG80 podbił o 0,29%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,82 mld złotych.
Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień solidarnego odbicia zbudowanego na nadziejach na zakończenie wojny celnej prowadzonej przez USA z całym światem oraz sygnałach, iż amerykański bank centralny może być bliżej obniżek ceny kredytu.
Atak szczytowy na WIG-u został skutecznie przeprowadzony. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wcześniej pojawiła się lawina podaży na GPW.
Tydzień na warszawskiej giełdzie stał pod znakiem rekordów. Piątek WIG zamknął na niewielkim plusie i nadal był powyżej 100 tys. pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas