Turcja odbija po gorszym roku

Pierwsze tygodnie roku przyniosły spadki na praktycznie wszystkich rynkach akcji. Niemrawe próby odbicia na mniejszych giełdach zostały zdławione przez silne ruchy spadkowe w USA i Europie Zachodniej.

Publikacja: 17.02.2016 05:00

Robert Burdach, zarządzający funduszami, Union Investment TFI

Robert Burdach, zarządzający funduszami, Union Investment TFI

Foto: Archiwum

Pomimo tego, że za nami dopiero początek roku, już teraz można zauważyć relatywną siłę rynków, które w poprzednich 12 miesiącach znajdowały się pod silną presją, np. Turcji. Ten niezły początek wynika z pozytywnej dla tureckiego rynku mieszanki czynników.

Przede wszystkim mamy do czynienia z tzw. efektem niskiej bazy. Poprzedni rok był fatalny dla wszystkich klas aktywów tureckich i ich ceny uległy silnej przecenie – nawet w ujęciu historycznym. Obecne wyceny znajdują się na atrakcyjnych poziomach, kuszących inwestorów potencjałem dużego zysku. Wystarczy spojrzeć na prognozowany wskaźnik cena do zysku dla szerokiego rynku w Turcji, który wynosi około 8, a dla sektora bankowego nawet około 6, przy historycznych odczytach tych wskaźników odpowiednio na poziomie 11 i około 9. Drugim czynnikiem, który powinien działać wspierająco na akcje spółek notowanych w Stambule, jest brak wyborów. Dla przypomnienia, brak politycznego rozstrzygnięcia i przedłużające się rozmowy koalicyjne w Turcji (które finalnie zakończyły się fiaskiem) zdominowały poprzednie 12 miesięcy. Dopiero w ponownych wyborach w listopadzie większość pozwalającą na samodzielne rządy odzyskała partia AKP. Co ważne, wynik tych kluczowych dla tureckiej gospodarki wyborów parlamentarnych został pozytywnie odebrany przez inwestorów i daje szansę na reformy stymulujące rozwój gospodarczy w następnych okresach. Można nawet przewrotnie powiedzieć, że w przypadku rynku tureckiego spokój i brak wyborów to „wartość dodana" i czynnik wspierający wyceny aktywów tureckich.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Giełda
Wskaźniki nastrojów odbijają
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 zaczyna się prosić o korektę
Giełda
Indeksy w USA pchane nadziejami na rozwiązanie kwestii celnej
Giełda
Nowe rekordy hossy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum