Na fundusze zamknięte należy oczywiście patrzeć przez pryzmat ich strategii, które – w większości – nie są jawne. W ramach FIZ-ów często działają strategie absolutnej stopy zwrotu, ale znajdziemy tu też fundusze akcji, obligacji, mieszane, a także szeroką grupę fundusze sekurytyzacyjnych. Główną przewagą FIZ-ów nad funduszami otwartymi jest bardziej elastyczna polityka inwestycyjna oraz z góry określone terminy wypłat. Jedną z wad będzie dla wielu znacznie wyższy próg wejścia.

Według zestawienia IZFiA najwyższy wynik z funduszy zamkniętych w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wypracował fundusz gier i innowacji, zarządzany przez Rockbridge TFI, i było to ponad 15 proc. Nieznacznie niższym wynikiem może się też pochwalić Total FIZ, zarządzany przez Konrada Łapińskiego, eksperta od małych i średnich polskich przedsiębiorstw. Dwucyfrową stopę zwrotu wypracowały także takie fundusze zamknięte, jak Skarbiec Globalni Liderzy Wzrostu, Rockbridge Alpha Hedge, Polaris, Rockbridge Value Equity oraz Rockbridge Mid Caps+. W ścisej czołówce znajdziemy także jeden z funduszy Opoki TFI – Opoka Quant, który jest zarazem jednym z najlepszych funduszy zamkniętych absolutnej stopy zwrotu.

Do dobrej formy po słabszym 2020 r. wrócił także Insignis FIZ – fundusz o charakterze neutralnym rynkowo, co oznacza, „że choć inwestuje w akcje, to jego wyniki mają ograniczoną korelację z koniunkturą na giełdzie” – tłumaczą zarządzający. „Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu do zabezpieczenia posiadanych pozycji techniki krótkiej sprzedaży, co daje możliwość osiągania pozytywnych stóp zwrotu także na spadkowym rynku” – czytamy. Warto zauważyć, że Insignis TFI zarządza na polskim rynku środkami banku centralnego Norwegii – Norges Banku, największego funduszu na świecie.paan