Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 05:42 Publikacja: 20.08.2024 06:00
Foto: AdobeStock
Przez większość tego roku para USD/PLN poruszała się w szerokim trendzie bocznym, pomiędzy 3,90 a 4,06 zł. Patrząc z szerszej perspektywy, wspomniany trend boczny nastąpił po głębszym spadku USD/PLN, rozpoczętym w październiku 2022 r. Dodatkowo jesienią zeszłego roku USD/PLN przebił się przez linię trendu wzrostowego, zapoczątkowanego w 2011 r. Ostatnie wydarzenia na kursie mogą mieć zatem długoterminowe konsekwencje. Wybicie z konsolidacji może oznaczać kontynuację osłabienia USD względem PLN i zniżkę notowań tej pary nawet do około 3,66 zł. Dolar traci oczywiście także wobec innych walut. Notowania EUR/USD, czyli głównej pary, w poniedziałek testowały opór na 1,105, jak na razie nieudanie, ale ze sporymi szansami na nowy lokalny szczyt w cenach zamknięcia. W nieco szerszej perspektywie EUR/USD docierały do poziomów z początku tego roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polityka Fedu sprawiła, że pod presją znalazła się nie tylko wspólna unijna waluta, ale również funt brytyjski, złoty oraz wiele innych walut. Analitycy Goldman Sachs prognozują rok silnego dolara. Na rynku jest jednak wciąż bardzo dużo niepewności.
Europejskie rynki rozpoczęły drugą połowę grudnia w kiepskich nastrojach z kiepskimi informacjami z gospodarek w tle. Nad Sekwaną po krótkim odreagowaniu nastąpił powrót do spadków, które groziły przełamaniem tegorocznych dołków.
Bardziej prawdopodobne jest obranie przez główną parę walutową kursu na południe aniżeli umocnienie euro do dolara – twierdzą analitycy. W środę główne wydarzenie tego miesiąca, czyli decyzja o stopach procentowych w USA.
Zarówno sprzyjająca sytuacja zewnętrzna, jak i bardziej jastrzębie wypowiedzi szefa NBP Adama Glapińskiego sprawiły, że nasza waluta wróciła na ścieżkę umocnienia. Możliwe, że jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.
Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przyniósł powrót silniejszego dolara amerykańskiego. Para EUR/USD wyraźnie traciła na wartości wymazując tym samym znaczną część odbicia w górę, które widziane było jeszcze w ubiegłym tygodniu. Powraca więc dyskusja o tym, czy znów może dojść do zrównania wyceny dolara i euro? Zdaniem analityków BM mBanku dolar co prawda pokazuje siłę, ale droga do parytetu jest jeszcze bardzo daleka i wymaga pokonania wielu istotnych, z punktu widzenia analizy technicznej, poziomów.
Ostatnia chwilowa zadyszka dolara okazała się być wsparciem dla metali szlachetnych. Te po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wyraźnie bowiem traciły na wartości. Cena złota w ciągu dwóch tygodni spadła z okolic 2790 USD za uncję (historyczny szczyt notowań) do 2550 USD za uncję.
Dane o inflacji w grudniu w Polsce i Stanach Zjednoczonych, start posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Jeśli oferta akcji Diagnostyki się powiedziecie, to będzie to dobry sygnał dla innych spółek, które myślą o debiucie na GPW – mówi Kamil Wardzyński, dyrektor w PwC.
Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 0,75 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 0,61 procent.
Korekta na Wall Street wydaje się być bardzo niezdecydowana. Pomimo strat na wczorajszym otwarciu, amerykańskie indeksy zamknęły sesję na zielono, utrzymując pozytywne momentum aż do dzisiejszego otwarcia.
Inwestorzy nadal przyglądają się amerykańskiemu rynkowi akcji i obligacji. Poniedziałkowe odreagowanie nie przyciągnęło kolejnych.
Akcje Orange Polska przed publikacją nowej strategii szorują po dnie. Analitycy szukają powodów na rynkach obligacji, Hiszpanii i samym biznesie telekomu.
Ubiegły rok na rynku IPO, mimo oferty Żabki, był rozczarowaniem. Czy w 2025 r. będzie lepiej? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorkowym programie Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Kamil Wardzyński, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych w PwC. Start rozmowy o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy m.in.:
W najnowszym miesięcznym raporcie analitycy wskazali spółki, które powinny zachowywać się lepiej i gorzej od rynku. W tej drugiej grupie są Enea, Eurocash oraz JSW. A na kogo warto postawić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas