Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.03.2018 04:05 Publikacja: 20.03.2018 04:05
Rubel rosyjski kontynuował w poniedziałek przecenę wobec dolara. W ciągu sesji za 1 USD płacono nawet 58 rubli, czyli najwięcej od ponad miesiąca. Rynek nie przyjął więc z entuzjazm kolejnego zwycięstwa Władimira Putina w wyborach prezydenckich. Zwycięstwo to było zresztą już od dawna uznawane za pewnik. Rublowi zaciążył za to kryzys w relacjach Rosji z Zachodem, będący skutkiem otrucia w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala, dawnego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego, który szpiegował dla Brytyjczyków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po dość słabym ubiegłym roku w wykonaniu francuskiego CAC 40 środek stycznia przyniósł wyraźne zwyżki. Główny indeks paryskiej giełdy mocnym ruchem uporał się z linią kilkumiesięcznego trendu spadkowego, aczkolwiek odreagowanie zatrzymało się na linii szczytów kształtowanych w II połowie poprzedniego roku.
Metale szlachetne od początku tego roku znów wracają do łask inwestorów. Złoto zyskało już ponad 3 proc. i wyszło powyżej poziomu 2700 USD za uncję. Jeszcze mocniej prezentuje się srebro. Jego notowania podskoczyły już o ponad 5 proc.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Polityka Fedu sprawiła, że pod presją znalazła się nie tylko wspólna unijna waluta, ale również funt brytyjski, złoty oraz wiele innych walut. Analitycy Goldman Sachs prognozują rok silnego dolara. Na rynku jest jednak wciąż bardzo dużo niepewności.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Europejskie rynki rozpoczęły drugą połowę grudnia w kiepskich nastrojach z kiepskimi informacjami z gospodarek w tle. Nad Sekwaną po krótkim odreagowaniu nastąpił powrót do spadków, które groziły przełamaniem tegorocznych dołków.
Bardziej prawdopodobne jest obranie przez główną parę walutową kursu na południe aniżeli umocnienie euro do dolara – twierdzą analitycy. W środę główne wydarzenie tego miesiąca, czyli decyzja o stopach procentowych w USA.
Ten tydzień na rynkach przyniósł wyraźne umocnienie złotego zarówno względem euro, dolara, jak i franka. Czy w kolejnym będzie podobnie?
Od ponad pół roku indeks PMI dla przemysłu francuskiego, niemieckiego i całej strefy euro nie był tak wysoko. Ze wstępnych danych za styczeń powiało optymizmem, acz wciąż sytuacja jest trudna. Martwią dane z francuskiego sektora usług.
Bank Japonii dowiózł dzisiaj ambitne oczekiwania rynku - stopa procentowa została podniesiona o 25 punktów baz. do 0,50 proc.
Bank Japonii (BoJ) podnosi stopy procentowe do 0,5%, ostrzegając jednocześnie przed presją inflacyjną ze strony rynku pracy. Lekko jastrzębi komentarz prezesa Uedy spycha kurs USDJPY o 0,6%, jednak perspektywy na najbliższe lata wskazują na normalizację dynamiki cen w Japonii.
Złoty kontynuuje szarżę. W piątek wyraźnie tanieje dolar. Amerykańskiej walucie nie posłużyły wypowiedzi Donalda Trumpa.
Real brazylijski umacnia się w stosunku do dolara dzięki zwiększonemu zaufaniu inwestorów na rynku krajowym i przecenie amerykańskiej waluty. Mimo to od 22 stycznia 2024 r. real osłabił się w stosunku do dolara o około 20 proc.
Chociaż dolar był jednym z wygranych wyboru Donalda Trumpa na prezydenta, to w momencie jego inauguracji inwestorzy zaczęli realizować zyski.
Banki coraz częściej kierują propozycje ugodowe również do tych klientów, którzy weszli na drogą sądową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas