Dyskusja o możliwości skrócenia rozliczeń transakcji giełdowy trwa już od jakiegoś czasu. Nasiliła się ona po tym, jak w maju tego roku na system T+1 przeszły m.in. giełdy amerykańska, kanadyjska czy też meksykańska. W praktyce oznacza to, że transakcje tam są rozliczane w ciągu jednego dnia roboczego od ich zawarcia. Europa nie chce pozostać gorsza i również planuje podobny ruch. Obecnie bowiem na większości europejskich parkietów obowiązuje system T+2 (rozliczanie transakcji w ciągu dwóch dni roboczych od ich zawarcia). ESMA, czyli europejski regulator chce jednak, aby od 11 października 2027 r. rynki krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej też rozliczały transakcje szybciej.
Czytaj więcej
Na rynku amerykańskim zaczął obowiązywać tryb rozliczeń znany jako T+1. Ważnym testem może być dlań sesja środowa, gdyż wówczas będą jeszcze rozliczane transakcje z piątku, zawierane według starego systemu. Na naszym rynku na podobną zmianę się jeszcze nie zanosi.
Zmiany, jeśli uzyskają akceptację polityczną i faktycznie wejdą w życie, będą dotyczyły też rynku polskiego. Jest to szczególnie istotne w przypadku akcji czy też obligacji. Transakcje na rynku kontraktów terminowych są bowiem rozliczane z dnia na dzień.
Szybsze rozliczanie jest możliwe, ale...
– Zdaniem KDPW, a także innych centralnych depozytów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Centralnych Depozytów Papierów Wartościowych (ECSDA) kwestia skracania cyklu rozrachunku ma silny wpływ na efektywność rozrachunku i z tego względu należy podchodzić do niej ostrożnie. Depozyty, w tym KDPW, deklarują, że z ich punktu widzenia możliwy jest rozrachunek w krótszym cyklu (nawet T+0), natomiast kluczowa jest tu możliwość dostosowania się uczestników rynku do takiej sytuacji, w tym do kosztownych inwestycji w zaawansowaną automatyzację procesów – mówił w maju na naszych łamach Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, instytucji, która jest odpowiedzialna za rozliczanie i rozrachunek transakcji. Na aspekt ten wskazuje teraz także ESMA, która podkreśla złożoność całego procesu, które będzie też wymagał inwestycji po stronie podmiotów rynku kapitałowego.
Czytaj więcej
Infrastruktura powinna być wydajna, bezpieczna i tania. Musi być więc oparta na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych – mówi Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.