Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe

Europejski regulator chce, aby od 11 października 2027 r. giełdy Starego Kontynentu skróciły czas rozliczania transakcji o jeden dzień. Zmiany miałyby także objąć GPW.

Publikacja: 18.11.2024 22:01

Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe

Foto: Bloomberg

Dyskusja o możliwości skrócenia rozliczeń transakcji giełdowy trwa już od jakiegoś czasu. Nasiliła się ona po tym, jak w maju tego roku na system T+1 przeszły m.in. giełdy amerykańska, kanadyjska czy też meksykańska. W praktyce oznacza to, że transakcje tam są rozliczane w ciągu jednego dnia roboczego od ich zawarcia. Europa nie chce pozostać gorsza i również planuje podobny ruch. Obecnie bowiem na większości europejskich parkietów obowiązuje system T+2 (rozliczanie transakcji w ciągu dwóch dni roboczych od ich zawarcia). ESMA, czyli europejski regulator chce jednak, aby od 11 października 2027 r. rynki krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej też rozliczały transakcje szybciej.

Czytaj więcej

Wall Street rozliczy transakcje w jeden dzień. Kiedy taka zmiana w Polsce?

Zmiany, jeśli uzyskają akceptację polityczną i faktycznie wejdą w życie, będą dotyczyły też rynku polskiego. Jest to szczególnie istotne w przypadku akcji czy też obligacji. Transakcje na rynku kontraktów terminowych są bowiem rozliczane z dnia na dzień. 

Szybsze rozliczanie jest możliwe, ale...

– Zdaniem KDPW, a także innych centralnych depozytów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Centralnych Depozytów Papierów Wartościowych (ECSDA) kwestia skracania cyklu rozrachunku ma silny wpływ na efektywność rozrachunku i z tego względu należy podchodzić do niej ostrożnie. Depozyty, w tym KDPW, deklarują, że z ich punktu widzenia możliwy jest rozrachunek w krótszym cyklu (nawet T+0), natomiast kluczowa jest tu możliwość dostosowania się uczestników rynku do takiej sytuacji, w tym do kosztownych inwestycji w zaawansowaną automatyzację procesów – mówił w maju na naszych łamach Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, instytucji, która jest odpowiedzialna za rozliczanie i rozrachunek transakcji. Na aspekt ten wskazuje teraz także ESMA, która podkreśla złożoność całego procesu, które będzie też wymagał inwestycji po stronie podmiotów rynku kapitałowego.

Czytaj więcej

Prezes KDPW i KDPW_CCP: Jeśli chcemy się liczyć, musimy mieć pełną gamę usług

System T+1 od dawna obowiązuje już w Indiach. W Chinach rozliczenia transakcji są jeszcze szybsze – działa tam mechanizm T+0, czyli transakcje są rozliczane już w dniu, w którym zostały zawarte. W IV kwartale 2027 r. skrócenie cyklu rozliczeniowego do jednego dnia planuje też Wielka Brytania.

Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów
Finanse
Znikające shorty. Mamy komentarz KNF
Finanse
GPW bacznie przygląda się kosztom. Zysk nieznacznie w górę