Rynek kapitałowy otworzył się przed prezydentem

23. edycja konferencji Izby Domów Maklerskich przeszła już do historii. Jak zawsze miała ona swój niepowtarzalny charakter. W tym roku dodatkowo gościła prezydenta Andrzej Dudę, który miał okazję wysłuchać rynkowych bolączek.

Publikacja: 05.03.2023 21:00

Prezydent Andrzej Duda miał okazję w Bukowinie Tatrzańskiej wysłuchać debaty o przyszłości rynku kap

Prezydent Andrzej Duda miał okazję w Bukowinie Tatrzańskiej wysłuchać debaty o przyszłości rynku kapitałowego.

Foto: Fot. Przemysław tychmanowicz

Konferencja Izby Domów Maklerskich od lat należy do najważniejszych wydarzeń rynku kapitałowego. W tym roku ranga tego wydarzenia dodatkowo jeszcze wzrosła. Wszystko przez niespodziewaną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy.

W oficjalnym planie wydarzenia nie było bowiem mowy o wizycie prezydenta. Na miejscu, w rozmowach kuluarowych, można było jednak usłyszeć, że harmonogram imprezy ulegnie zmianie ze względu na wizytę ważnego gościa. I faktycznie, w piątek Andrzej Duda pojawił się na konferencji w Bukowinie Tatrzańskiej.

Początkowo uczestniczył w zamkniętym spotkaniu z wybranymi przedstawicielami firm inwestycyjnych oraz instytucji rynkowych, podczas którego poruszane były najważniejsze tematy rynkowe. Później Andrzej Duda przysłuchiwał się debacie poświęconej przyszłości rynku. Jej uczestnicy wykorzystali sytuację, by zasygnalizować największe wyzwania i bolączki. – Mamy świetnie zorganizowaną infrastrukturę i instytucje rynkowe, ale polskie spółki nie pozyskują kapitału na giełdzie. Skoro firmy nie chcą korzystać z tych instytucji, to najwyraźniej mamy problem – mówił Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP.

– Rynek kapitałowy w Polsce spełnia swoją rolę, ale nie na taką skalę, na jaką powinien. Brakuje nam masy krytycznej. Potrzebujemy więcej kapitału krajowego i musimy dbać o lokalny ekosystem – podkreślał Bartosz Świdzińki, członek zarządu Erste Securities.

– Trzeba zadbać o lokalny kapitał, który będzie miał charakter długoterminowy. Dzisiaj go nie ma – wskazywał z kolei Marcin Wlazło, dyrektor BM Pekao.

Uczestnicy dyskusji wskazywali też m.in. na problemy z ładem korporacyjnym czy też komunikację ze strony decydentów, która uderza w przewidywalność rynkową.

– W ostatnim czasie istotnym tematem stał się podatek od nadmiarowych zysków. Problem w tym, że komunikacja w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia. Państwo musi się natomiast jasno komunikować z inwestorami – wskazywał Świdziński.

– Mamy brak świadomości wśród polityków tego, jak słowa wpływają na rynek i gospodarkę. Przewidywalność w sferze gospodarczej, legislacyjnej, w sądownictwie jest niezwykle istotna. Słowa mają bardzo duże znaczenie na rynku – mówił Zawada.

– Przewidywalność jest też kluczowa, by kapitał zagraniczny był w Polsce obecny – dodawał Marcin Wlazło.

Czy jest szansa na to, że państwo faktycznie będzie bardziej wspierać rynek kapitałowy?

– Bardzo dobrze, że nie jesteście państwo do końca zadowoleni z tego, jak działa rynek. Macie świadomość, jak powinien wyglądać idealny rynek i wierzę w to, że do tego ideału rynek będzie dążył. Uważam, że rolą ludzi, którzy zajmują się polityką jest to, aby słuchać tego, co mają państwo do powiedzenia. W wielu przypadkach ich spojrzenie pewnie będzie inne, bo też jednak muszą inaczej patrzeć. Muszą patrzeć nie tylko przez pryzmat rynku kapitałowego, ale też i pryzmat społeczny. Nie można jednak w tym spojrzeniu nie uwzględniać rynku – podkreślał po debacie prezydent Andrzej Duda.

Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna