Siódemka z Polski na liście miliarderów „Forbesa”. Trójka pomnożyła majątek

2021 r. przyniósł spadek liczby miliarderów na świecie, a ich majątek skurczył się o 400 mld USD. Nie brakowało jednak osób, które dorobiły się pierwszego miliarda dolarów. W Polsce pomnożyć majątek udało się trzem osobom z listy „Forbesa".

Publikacja: 05.04.2022 21:00

Pierwszy Polak na światowej liście miliarderów to Michał Sołowow.

Pierwszy Polak na światowej liście miliarderów to Michał Sołowow.

Foto: PAP

Siedmioro Polaków znalazło się na liście miliarderów najnowszej światowej edycji magazynu „Forbes". To sami przedsiębiorcy i ich rodziny.

Trzy awanse

Pierwszy Polak na światowej liście miliarderów to Michał Sołowow. Majątek znanego giełdowym inwestorom, z takich firm jak Mitex, a potem Barlinek i Cersanit, Synthos, a ostatnio Serinus Energy, został „wyceniony" przez „Forbesa" na 6,2 mld USD. To dało mu 411. miejsce i awans z 727. miejsca rok wcześniej.

Drugie miejsce wśród najbogatszych Polaków zajął Jerzy Starak, założyciel farmaceutycznego koncernu Polpharma. Jego majątek wyceniono na 4 mld USD, co zapewniło biznesmenowi 728. miejsce i awans z 831. miejsca rok wcześniej.

Trzecie miejsce na podium najbogatszych Polaków należy do Tomasza Biernackiego (miejsce 913; 3,3 mld USD), twórcy sieci sklepów Dino. Jego majątek od edycji listy z 2021 r. urósł o 100 mln USD.

Czwartym najbogatszym Polakiem według „Forbesa" jest Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu. Jego aktywa wyceniono na 2,9 mld USD. Z takim wynikiem, niższym o 300 mln USD, uplasował się na 1053. miejscu, niższym niż rok wcześniej (956).

Za głównym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu i Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin znalazło się rodzeństwo Kulczyków. Majątek Dominiki Kulczyk wyceniono na 1,8 mld USD (1645. miejsce), a Sebastiana Kulczyka na 1,4 mld USD (2076. lokata). W ich wypadku oznacza to gorsze miejsca niż w edycji z 2021 r.

2324. miejsce należy do rodziny Zbigniewa Juroszka, głównego udziałowca STS Holdingu i Atalu.

Musk detronizuje Bezosa

„Forbes" opublikował swój 36. już doroczny ranking we wtorek. Znalazło się w nim w sumie 2668 osób z całego świata, czyli o 87 mniej niż rok wcześniej. Ich łączny majątek miał wartość 12,7 biliona USD, co oznacza, że skurczył się przez rok o 400 mld USD. Magazyn dokonał obliczeń na podstawie kursów akcji giełdowych spółek w portfelach miliarderów z 11 marca tego roku. Autorzy raportu tłumaczą spadek z jednej strony pandemią, z drugiej wojną o Ukrainę. Najsilniej stopniały majątki miliarderów rosyjskich i chińskich. Na liście rosyjskich potentatów są o 34 osoby mniej. Na liście miliarderów z Chin spadek objął 87 tuzów.

Miniony rok pomnożył majątki ponad tysiąca miliarderów, a w rankingu pojawiło się 236 nowych odpowiednio majętnych osób. Po raz pierwszy są to obywatele Barbadosu, Bułgarii, Estonii i Urugwaju.

Największy majątek zgromadzili Amerykanie: 735 osób dysponuje 4,7 bln USD. Na czele – i na czele rankingu w ogóle – jest Elon Musk, pomysłodawca i główny akcjonariusz Tesli i sieci satelitów zapewniających dostęp do internetu – Starlink. Ekscentryczny biznesmen pojawił się na liście magazynu po raz pierwszy, z majątkiem 219 mld USD. Za nim dopiero uplasował się Jeff Bezos, twórca Amazonu, przez wiele edycji numer jeden.

W Europie TOP10 najbogatszych ludzi zdominowali inwestorzy pochodzący z Francji i Niemiec. Kontynentalny ranking otwiera Francuz Bernard Arnault wraz z rodziną z majątkiem szacowanym na 158 mld USD. Należy doń koncern LVMH, właściciel takich marek jak Luis Vuitton czy Sephora. Dalej uplasowali się Françoise Bettencourt Meyers (74 mld USD) i Hiszpan Amancio Ortega (59 mld USD).

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów