Czym jest Polski Ład?
Andrzej Duda podpisał w listopadzie Ustawę z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, nazywaną Polskim Ładem. Głównym przedmiotem zmian były tutaj kwestie podatkowe, jednak nie zabrakło także zmian innych aspektów naszego życia. Szczególnie dużo nowych obowiązków niesie Polski Ład dla przedsiębiorców.
Chociaż ustawa zwana Polskim Ładem została podpisana już jakiś czas temu, nie oznacza to, że zaczęła ona funkcjonować bezpośrednio po tym fakcie. Niektóre zapisy Polskiego Ładu weszły w życie od początku stycznia 2022 roku, na większość innych przyjdzie nam poczekać do połowy lipca.
Co zmieni Polski Ład dla przedsiębiorców i nie tylko?
Chociaż zmiany, jakie niesie ze sobą Polski Ład, będą najbardziej odczuwalne dla właścicieli firm, to zwykły obywatel pracujący na etacie także poczuje pewne różnice. Co zmienia Polski Ład? Przede wszystkim ustawa podniosła kwotę wolną od podatku. Do tej pory kwota wolna w Polsce wynosiła zaledwie 8 tysięcy złotych, co było jednym z najgorszych wyników w skali Europy. Obecnie każdy, kto nie przekroczy 30 tysięcy złotych dochodu w skali roku, nie będzie płacił podatku dochodowego. Zmianie ulegnie także sposób pobierania zaliczki u pracowników na jego poczet.
Inną ważną zmianą w tym zakresie jest podniesienie kwoty dochodu, której osiągnięcie kwalifikuje daną osobę na wyższy próg podatkowy. Wcześniej wynosiła ona 85 tysięcy złotych, obecnie od pierwszego stycznia jest to 120 tysięcy złotych.
Polski Ład dla przedsiębiorców
Zmiany przynoszone wraz z Polskim Ładem nie kończą się na tych rozwiązaniach podatkowych. Jednym z najważniejszych punktów zmian jest nowelizacja przepisów dotyczących kas fiskalnych i terminali płatniczych. Co się zmieni w tym temacie?
Przede wszystkim od 1 stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca, który używa kasy fiskalnej, będzie zobligowany do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Dla klienta oznacza to, że już nie będzie musiał martwić się o ilość gotówki, jaką ma ze sobą, żeby zrobić zakupy. Nie doświadczy też sytuacji, w której kartka na drzwiach lokalu informuje o możliwości płatności wyłącznie gotówką. Jednocześnie oznacza to, że każdy przedsiębiorca będzie musiał wyposażyć swoje lokale w odpowiednie terminale płatnicze, niezależnie od wielkości firmy czy obrotu.
Terminale dla przedsiębiorców będą teraz musiały też obsługiwać instrumenty płatnicze. Czym one są? To specjalne urządzenia lub procedury, które pozwalają na płatność bezgotówkową. Przykładem instrumentu płatniczego jest kod BLIK.
Polski Ład dla przedsiębiorców – kasy fiskalne
Kolejną istotną zmianą z punktu widzenia przedsiębiorców jest obowiązek połączenia każdej kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, masz jeszcze trochę czasu, żeby przygotować się na ten moment, gdyż obowiązek wejdzie w życie dopiero od 1 lipca.
W celu skonfigurowania terminala z kasą fiskalną każdy przedsiębiorca będzie musiał posiadać odpowiedni model zarówno terminala, jak i kasy fiskalnej. Wyjątkiem są te osoby, których model działalności nie zakłada używania kasy fiskalnej w celu prowadzenia ewidencji sprzedaży – dla tej grupy przedsiębiorców nic się nie zmieni.
W sytuacji, kiedy używasz w swojej działalności kasy fiskalnej, która nie jest połączona z Internetem i nie przekazuje danych do Centralnego Repozytorium Kas, obowiązek nie obejmie także Twojej firmy. Kolejnym wyjątkiem są osoby, które używają drukarki fiskalnej lub wirtualnego terminala płatniczego.
Materiał Promocyjny