Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.07.2019 06:01 Publikacja: 08.07.2019 06:01
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Prawdopodobnie z tym faktem możemy wiązać niecodziennie dużą liczbę emisji zamkniętych tuż przed końcem półrocza. O wynikach przeprowadzonych ofert poinformowały Module Technologies, The Farm 51, Astro, Śląskie Kamienice, Elemental Holding, Kruk i Legimi, przy czym Module Technologies domknęło dwie emisje, a Astro zamiar przeprowadzenia drugiej zapowiedziało tuż przed weekendem. Co ciekawe, obligacje producenta „Familiady" mają mieć postać papierową. Niemniej także te zamykane w pośpiechu emisje będą musiały być do KDPW zgłoszone – obowiązek ten dotyczy wszystkich emisji, które zostały przeprowadzone wcześniej. Emitenci mają czas na ich rejestrację do końca marca przyszłego roku, przy czym zgłoszenia mają obejmować wszystkie emisje przeprowadzone przed końcem 2019 r. Sam publiczny rejestr emisji jest już dostępny na stronie KDPW. Nie jest to wciąż narzędzie doskonałe, ale pozwala się zorientować w skali zobowiązań finansowych zarejestrowanych w KDPW emitentów obligacji. Informacja zawiera nazwę emitenta, numer NIP, wielkość przeprowadzonych emisji oraz – jeśli występuje – kwotę niespełnionych świadczeń. Ostatnia z kolumn zawiera sporo nieścisłości. Wyszczególniona jest np. tylko część zaległych zobowiązań, także w sytuacji, gdy powszechnie wiadomo, że wymagalne stały się wszystkie wyemitowane papiery. Równie często spotykana jest sytuacja, gdy brakuje informacji o wymagalności obligacji, podczas gdy ich emitenci zbankrutowali już kilka lat wcześniej, a środków nie starczyło nawet na postępowanie upadłościowe. Wadą rejestru jest także brak funkcji wyszukiwania (trzeba przeklikiwać kolejne strony) oraz powrót do pierwszej strony rejestru za każdym razem, gdy zechce się wrócić do listy emitentów po sięgnięciu po bardziej szczegółowe dane. Niemniej rejestr istnieje i jest jedną z metod weryfikacji wiarygodności informacji przedstawianych przez emitentów obligacji. W dniu pisania tekstu (2 lipca) rejestr zawierał informacje na temat 247 emitentów obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
24 kwietnia 2025 r. zapisał się złotymi zgłoskami na GPW. WIG po raz kolejny pobił historyczny rekord, ale po raz pierwszy w historii przebił poziom 100 tys. pkt.
Grupa Revolut zarobiła w minionym roku 1,4 mld dolarów. Liczba klientów na świecie wzrosła o 15 mln, a w Polsce – o 1 mln.
Po tąpnięciu notowań banków z początku kwietnia nie ma już śladu. To głównie efekt poprawy nastrojów inwestorów zagranicznych. Ale skoro tak, to trudno powiedzieć, co się może dziać dalej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas