Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.09.2019 05:08 Publikacja: 02.09.2019 05:08
Aleksander Widera, prezes Kredytmarketu.
Foto: materiały prasowe
Dyrektywa PSD2 zaczęła obowiązywać w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Miała to być odpowiedź na rozwój technologii na rynku finansowym. Otwiera m.in. rynek usług płatniczych na nowe podmioty oraz wprowadza mechanizm, który pozwala firmom zewnętrznym świadczyć nowe usługi, korzystając z danych z banków.
Zdaniem Widery TFI, które zdecydują się wykorzystać PSD2, będą mogły zdecydowanie lepiej poznać swojego klienta. – Dzięki wglądowi w historię jego rachunku bankowego zdobędą informacje na temat jego dochodów, wartości wolnych środków itp. Być może będą nawet w stanie stworzyć jego profil inwestycyjny lub odtworzyć, przynajmniej częściowo, historię jego inwestycji u konkurentów. Taka wiedza o kliencie oraz możliwość kontaktu z nim pozwoli TFI docierać do niego w odpowiednim momencie i z optymalnie dopasowaną ofertą – ocenia Widera. – Rynek funduszy inwestycyjnych od lat działa tak samo: najwięcej do powiedzenia mają banki. W dodatku dyrektywy MiFID ograniczyły możliwości współpracy między TFI i bankami. TFI zostały w dużej mierze zepchnięte do roli dostawców produktów, to banki decydują o tym, co sprzedawać – dodaje prezes Kredytmarketu. Jego zdaniem PSD2 może uruchomić fascynujący „wyścig zbrojeń". – Kto nie weźmie w nim udziału, tego na pewno nie będzie w gronie zwycięzców – przewiduje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 8 291,9 mln zł, podał resort. Popyt wyniósł łącznie 10 217,1125 mln zł.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Posiadacze hipotek ze stałym oprocentowaniem mogą czuć się coraz bardziej sfrustrowani, bo ich raty nie spadną w najbliższym czasie. Jaką ofertę przygotowują dla nich banki?
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
24 kwietnia 2025 r. zapisał się złotymi zgłoskami na GPW. WIG po raz kolejny pobił historyczny rekord, ale po raz pierwszy w historii przebił poziom 100 tys. pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas