Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.10.2019 05:00 Publikacja: 16.10.2019 05:00
Foto: materiały prasowe
Według jej źródeł grupa AXA rozważa sprzedaż swoich biznesów działających w Europie Środkowej w ramach restrukturyzacji. Ofertę kupna mogły dostać PZU, włoskie Generali i niemiecki Allianz, jednak odmówiły Reutersowi komentarza. Agencja powołuje się na trzy źródła, które potwierdziły plany grupy ubezpieczeniowej AXA, tłumacząc je chęcią wyjścia z rynków, którym „brakuje skali". AXA przechodzi obecnie głęboką restrukturyzację. Jak tłumaczy agencja Reuters, jest to związane z sytuacją rynkową, czyli ujemnymi stopami procentowymi. Ubezpieczyciel chce z kolei postawić na rozwój działalności w Azji oraz wzmocnienie pozycji w obszarze ubezpieczeń nieruchomości, zdrowotnych, majątkowych oraz ubezpieczeń od szkód – podano. AXA koncentruje się na ekspansji w Azji po tym, jak przejęła we wrześniu ubiegłego roku firmę XL, jednego z największych ubezpieczycieli dużych i średnich firm i nietypowych ryzyk specjalistycznych. „AXA planuje sprzedać swoje firmy w Polsce, Czechach i na Słowacji" – cytuje anonimowo swoje źródło Reuters. Wartość umowy według jednego ze źródeł może sięgnąć 400 mln euro, a według drugiego – 800 mln euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 8 291,9 mln zł, podał resort. Popyt wyniósł łącznie 10 217,1125 mln zł.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Posiadacze hipotek ze stałym oprocentowaniem mogą czuć się coraz bardziej sfrustrowani, bo ich raty nie spadną w najbliższym czasie. Jaką ofertę przygotowują dla nich banki?
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
24 kwietnia 2025 r. zapisał się złotymi zgłoskami na GPW. WIG po raz kolejny pobił historyczny rekord, ale po raz pierwszy w historii przebił poziom 100 tys. pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas