W zależnych Zakładach Azotowych Puławy odbyło się kolejne spotkanie zarządu ze związkami zawodowymi w sprawie zawieszeniu wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP). Tak jak poprzednie nie przyniosło żadnych efektów. Co więcej zakładowy NSZZ Solidarność oskarża zarząd o pozorowanie chęci zawarcia porozumienia. Według niego od początku negocjacji planowano wypowiedzenie ZUZP. Teraz Solidarność czeka na protokół rozbieżności, gdyż – jak twierdzi – zarząd uznał, że rokowania się skończyły.
W ZA Puławy procedura negocjacyjna nadal trwa
Azoty, odnosząc się do naszych pytań, przypominają, że ZA Puławy 29 sierpnia złożyły zakładowym organizacjom związkowym oświadczenie o zamiarze wypowiedzenia ZUZP, co było wynikiem nieosiągnięcia porozumienia w ramach prowadzonych rozmów. – Zgodnie z regulacjami ZUZP w takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie procedury negocjacyjnej, która jest obecnie realizowana. W przypadku braku osiągnięcia porozumienia w ramach tej procedury ZUZP zostanie skutecznie wypowiedziany przez zarząd ZA Puławy – informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów. Jakie są główne rozbieżności pomiędzy stronami i czy w ogóle zarząd wyznaczył sobie jakiś termin na załatwienie tej sprawy, nie podano.
Dotychczas porozumienia o czasowym zawieszeniu stosowania części zapisów ZUZP zostały zawarte m.in. w tarnowskich Azotach, Zakładach Azotowych Kędzierzyn i Zakładach Chemicznych Police. Koncern przekonuje, że od kilku tygodni trwają negocjacje również w mniejszych firmach należących do grupy. Co więcej pierwsze porozumienia podpisano. O jakie konkretnie podmioty chodzi, Azoty nie podają, podobnie jak wielkości szacowanych z tego tytułu oszczędności.
Czytaj więcej
Zakłady Azotowe Puławy zawiadomiły prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego umów sponsoringowo-reklamowych i darowizn.