W grupie Azoty związkowcy walczą z zarządami i między sobą

Szczególnie duże napięcia widać w spółce matce i zależnych ZA Puławy. W pierwszej z firm związki zawodowe nawzajem się oskarżają, a sprawa trafiła do sądu. W drugiej oskarżają zarząd o prowadzenie pozornych negocjacji.

Publikacja: 08.10.2024 06:00

Azoty, na czele których stoi Adam Leszkiewicz, chcą opracować jednolity ZUZP dla całej grupy

Azoty, na czele których stoi Adam Leszkiewicz, chcą opracować jednolity ZUZP dla całej grupy

Foto: Miroslaw Stelmach

W zależnych Zakładach Azotowych Puławy odbyło się  kolejne spotkanie zarządu ze związkami zawodowymi w sprawie zawieszeniu wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP). Tak jak poprzednie nie przyniosło żadnych efektów. Co więcej zakładowy NSZZ Solidarność oskarża zarząd o pozorowanie chęci zawarcia porozumienia. Według niego od początku negocjacji planowano wypowiedzenie ZUZP. Teraz Solidarność czeka na protokół rozbieżności, gdyż – jak twierdzi – zarząd uznał, że rokowania się skończyły.

Parkiet

W ZA Puławy procedura negocjacyjna nadal trwa

Azoty, odnosząc się do naszych pytań, przypominają, że ZA Puławy 29 sierpnia złożyły zakładowym organizacjom związkowym oświadczenie o zamiarze wypowiedzenia ZUZP, co było wynikiem nieosiągnięcia porozumienia w ramach prowadzonych rozmów. – Zgodnie z regulacjami ZUZP w takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie procedury negocjacyjnej, która jest obecnie realizowana. W przypadku braku osiągnięcia porozumienia w ramach tej procedury ZUZP zostanie skutecznie wypowiedziany przez zarząd ZA Puławy – informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów. Jakie są główne rozbieżności pomiędzy stronami i czy w ogóle zarząd wyznaczył sobie jakiś termin na załatwienie tej sprawy, nie podano.

Dotychczas porozumienia o czasowym zawieszeniu stosowania części zapisów ZUZP zostały zawarte m.in. w tarnowskich Azotach, Zakładach Azotowych Kędzierzyn i Zakładach Chemicznych Police. Koncern przekonuje, że od kilku tygodni trwają negocjacje również w mniejszych firmach należących do grupy. Co więcej pierwsze porozumienia podpisano. O jakie konkretnie podmioty chodzi, Azoty nie podają, podobnie jak wielkości szacowanych z tego tytułu oszczędności.

Czytaj więcej

W grupie Azoty nieprawidłowości nie brakuje

W tarnowskich Azotach związkowcy nawzajem się oskarżają

Aby w przyszłości móc łatwiej prowadzić negocjacje ze związkami zawodowymi, zarząd Azotów prowadzi prace nad jednolitym ZUZP przewidzianym dla całej grupy kapitałowej. Na szybkie jego powstanie jednak się nie zanosi. – W pierwszej kolejności dążymy do zakończenia rozmów w zakresie zawieszenia kosztochłonnych zapisów ZUZP. Obecnie w całej grupie pracuje zespół przygotowujący projekt jednego ponadzakładowego układu zbiorowego – twierdzi Darnobyt.

Przyjęcie takiego dokumentu, akceptowalnego przez wszystkie strony, może być jednak niewykonalne, wziąwszy pod uwagę liczne obecne i historyczne spory na linii zarząd–związki zawodowe, a nawet pomiędzy samymi związkowcami. Ci z Puław często nie zgadzają się z tymi z Tarnowa, a w Tarnowie walczą już nawet między sobą. Do tamtejszego sądu trafił właśnie pozew o ochronę dóbr osobistych, w którym NSZZ Pracowników Grupy Azoty i ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego kierują oskarżenia pod adresem lokalnego NSZZ Solidarność i domagają się 20 tys. zł zadośćuczynienia.

Osią sporu jest sprawa dotycząca zawieszenia ZUZP w tarnowskich Azotach, a konkretnie publiczne oskarżenia, że niektóre związki zawodowe „w imię niejasnych korzyści, gotowe były poświęcić pracowników, podpisując porozumienie, które miało zawiesić na długi okres dodatki za lata pracy i nagrodę jubileuszową”.

Chemia
ZA Puławy nadal szukają istotnych oszczędności
Chemia
W grupie Azoty nieprawidłowości nie brakuje
Chemia
Azoty na transakcji z Orlenem dużo nie zarobią
Chemia
Azoty szukają nowych możliwości zwiększenia sprzedaży nawozów
Chemia
Orlen może przejąć od Azotów biznes tworzyw sztucznych
Chemia
Zarząd ZA Puławy idzie na ustępstwa wobec związków zawodowych