Zatrzymania w sprawie prywatyzacji Ciechu

W poniedziałek – niemal cztery lata po przejęciu producenta sody przez rodzinę Kulczyków – CBA zatrzymało sześć osób związanych z transakcją.

Publikacja: 13.02.2018 04:06

Wśród osób zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu: wiceminister Paweł T., zastępca dyrektora Tomasz Z., główny specjalista Jakub W. i radca ministra Michał M. Zatrzymanych zostało także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities: członek zarządu Konrad Z. i zastępca dyrektora działu doradztwa Paweł L.

Jak przekonuje Prokuratura Krajowa, przy prywatyzacji Ciechu doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników resortu skarbu, przy współdziałaniu doradców. Nieprawidłowości miały dotyczyć niesporządzenia rzetelnej wyceny wartości akcji, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach, które stanowiły podstawę do podjęcia przez ministra Skarbu Państwa decyzji o sprzedaży w 2014 r. akcji na rzecz spółki KI Chemistry, kontrolowanej wówczas przez miliardera Jana Kulczyka, a dziś przez jego spadkobierców – rodzinę Kulczyków. Inwestor w wyniku giełdowego wezwania przejął nieco ponad 51 proc. kapitału Ciechu. Zapłacił za ten pakiet 835,5 mln zł, z czego lwia część trafiła do Skarbu Państwa.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca
Chemia
Duże zwolnienia w zakładach sodowych Sebastiana Kulczyka. Europosłowie interweniują