Zatrzymania w sprawie prywatyzacji Ciechu

W poniedziałek – niemal cztery lata po przejęciu producenta sody przez rodzinę Kulczyków – CBA zatrzymało sześć osób związanych z transakcją.

Publikacja: 13.02.2018 04:06

Wśród osób zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu: wiceminister Paweł T., zastępca dyrektora Tomasz Z., główny specjalista Jakub W. i radca ministra Michał M. Zatrzymanych zostało także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities: członek zarządu Konrad Z. i zastępca dyrektora działu doradztwa Paweł L.

Jak przekonuje Prokuratura Krajowa, przy prywatyzacji Ciechu doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników resortu skarbu, przy współdziałaniu doradców. Nieprawidłowości miały dotyczyć niesporządzenia rzetelnej wyceny wartości akcji, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach, które stanowiły podstawę do podjęcia przez ministra Skarbu Państwa decyzji o sprzedaży w 2014 r. akcji na rzecz spółki KI Chemistry, kontrolowanej wówczas przez miliardera Jana Kulczyka, a dziś przez jego spadkobierców – rodzinę Kulczyków. Inwestor w wyniku giełdowego wezwania przejął nieco ponad 51 proc. kapitału Ciechu. Zapłacił za ten pakiet 835,5 mln zł, z czego lwia część trafiła do Skarbu Państwa.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Selena FM spodziewa się dużego wzrostu popytu na chemię budowlaną
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Chemia
Były zarząd Azotów nie otrzymał absolutorium. Rosły straty i wydatki na PR
Chemia
Wybuch w zakładach azotowych w Puławch
Chemia
Szefostwa Azotów, Polic i Puław bez absolutorium?
Chemia
Azoty już nie wierzą w swoją węglową inwestycję w Puławach
Chemia
Polwax zaoferuje akcje