1600 mieszkań ma wybudować w Gdyni Develia w ramach utworzonego właśnie joint venture z TFI Rockbridge, Derby Investments i grupą inwestorów indywidualnych. Odpowiadająca za realizację projektu giełdowa spółka ma 50,01 proc. udziałów w przedsięwzięciu w zamian za 75 mln zł wkładu. Wartość sprzedaży mieszkań, które zbuduje konsorcjum, według aktualnych cen rynkowych szacowana jest na ponad 1 mld zł.
Obopólne korzyści
- To nasza kolejna inwestycja mieszkaniowa, którą zrealizujemy w ramach joint venture. Cenimy ten model współpracy, ponieważ partnerstwa z innymi podmiotami pozwalają nam dywersyfikować ryzyko i zasoby, szczególnie przy dużych projektach – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. - Wykorzystując nasze szerokie doświadczenie na rynku nieruchomości mieszkaniowych będziemy pełnić w projekcie rolę zarządczą, odpowiadając za całokształt czynności związanych z jego realizacją. Rozwój organiczny uzupełniany partnerstwami pozwala nam na szybsze tempo wzrostu biznesu i atrakcyjne zwroty z kapitału, co jest jednym z naszych założeń strategicznych – podkreśla prezes Develii.
- Jesteśmy przekonani, że pozycja mniejszościowego udziałowca we wspólnym projekcie pozwoli zrealizować ponadprzeciętną stopę zwrotu dla klientów funduszy Rockbridge TFI dzięki ekspozycji na rosnący rynek mieszkaniowy w tak atrakcyjnej lokalizacji jak Gdynia, we współpracy z liderem branżowym na tym rynku - dodaje Krzysztof Mazurek, prezes Rockbridge TFI.
Przed weekendem o sojuszu informowały Archicom z Rank Progressem. to kolejny przykład nawiązywania współpracy przez nieruchomościowe spółki, dającej obopólne korzyści. Partnerzy zrealizują osiedle we Wrocławiu na terenach należących do Rank Progressu – niegdyś aktywnego gracza na rynku nieruchomości komercyjnych, dziś bardziej banku ziemi. To kolejny przykład łączenia sił dla obopólnych korzyści. Archicom, z 55-proc. udziałem, zdoła bardzo szybko zwiększyć ofertę – pierwsza partia z zaplanowanych 800 lokali wejdzie bowiem do sprzedaży prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Rank Progress nie będzie już mrozić kapitału w parceli.
Moda na łączenie sił
Develia już wcześniej zawiązywała joint venture z innymi deweloperami mieszkaniowymi (Grupo Lar, teraz z Semeko), a oprócz tego takie sojusze związywał Unidevelopment (z giełdowym CPD, firma wchodzi w spółki także z lokalnymi graczami), z deweloperami komercyjnymi – Murapol (EPP – właściciel nieruchomości handlowych). Z partnerami finansowymi – Robyg (Centerbridge Partners). Jako inwestor i wykonawca na rynek mieszkaniowy chce wrócić Budimex w sojuszu z Apricot Capital Group. Czasem współpraca wykracza poza podstawowy biznes. Marvipol buduje magazyny w sojuszu z Panattoni, Echo Investment platformę PRS Resi 4 Rent z amerykańskimi partnerami, a kilka dni temu zawiązano joint venture z funduszem brytyjskim, które będzie stawiać w Polsce prywatne akademiki.