Nowych klientów u maklerów nie brakowało i nie powinno zabraknąć

Rok 2021 r. był kolejnym w którym przybyło rachunków papierów wartościowych. Chociaż dynamika przyrostu wyhamowała, w porównaniu z 2020 r., to branża wierzy, że nie grozi jej odwrócenie trendu.

Publikacja: 13.01.2022 05:14

Nowych klientów u maklerów nie brakowało i nie powinno zabraknąć

Foto: Adobestock

Być może dla większości brokerów 2021 r. nie był aż tak udany jak 2020 r., ale statystyki nadal są po ich stronie. Dotyczy to chociażby obrotów, debiutów, ale także i nowo otwieranych rachunków. Tych ostatnich w skali całego rynku w 2021 r. przybyło prawie 45 tys. i na koniec grudnia było ich 1,374 mln – wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Lider mimo porządków

Rok wcześniej przybyło ponad 84 tys. kont. W porównaniu z tym wynikiem osiągnięcie za 2021 r. nieco więc blednie, ale i tak odbiega od statystyk ostatnich lat, w których przecież więcej rachunków zamykano niż otwierano.

Inna sprawa, że rok 2021 r. w danych KDPW mógł być jeszcze lepszy, gdyby nie fakt, że część brokerów w ciągu roku zdecydowała się na zamknięcie nieaktywnych kont. Tak uczyniło chociażby BM mBanku. Nie przeszkodziło to jednak firmie w zajęciu pierwszego miejsca w statystykach. Oficjalnie w ciągu roku przybyło jej prawie 20 tys. kont. Faktyczny wzrost był natomiast dużo większy.

– W 2021 roku liczba nowych rachunków w naszym biurze przekroczyła 60 tys. Dane z KDPW uwzględniają naszą akcję zamykania rachunków nieaktywnych – mówi Maksymilian Skolik, dyrektor BM mBanku. Jak dodaje, decydujące we wzroście liczby inwestujących było oczywiście otoczenie rynkowe, czyli niskie stopy procentowe i rosnąca inflacja, ale nie tylko. – Z rozmów z klientami wynika również, że podjęcie decyzji o inwestowaniu ułatwiło im nasze podejście. Staramy się zmniejszyć ilość stresu, jaki może się wiązać z inwestowaniem, m.in. przez łatwy proces otwierania rachunków, wsparcie edukacyjne i analityczne, uproszczony język komunikacji, spójne z bankowymi narzędzia, np. nowa aplikacja mobilna mBank Giełda. Początkującym dajemy narzędzia proste, m.in. platformę eMakler, dla klientów wymagających więcej mamy platformę mInwestor, czy ofertę mForex. Jesteśmy przekonani, że takie podejście przynosi efekty w długim terminie – mówi Skolik.

Foto: GG Parkiet

Kolejny udany rok pod względem przyrostu liczby rachunków ma też BM ING Banku Śląskiego, któremu przybyło ponad 17 tys. kont.

– Kluczem do sukcesu w ostatnim roku, ale i poprzednich latach, jest nasza strategia oraz przyjęty model działania. Koncentrujemy się na świadczeniu usług w kanale zdalnym, dostarczaniu przejrzystej i atrakcyjnej cenowo oferty inwestycyjnej oraz skupiamy się na pozytywnych doświadczeniach klienta. Integracja konta maklerskiego z usługami bankowymi, łatwość jego otwarcia, jak również przejrzystość oferty jest przez klientów doceniana, co znajduje potwierdzenie w statystykach – mówi Dariusz Maliszewski, menedżer w BM ING Banku Śląskiego.

To jeszcze nie koniec

Czy ten rok dla brokerów może być również udany? O powtórkę wyników może być trudno, ale branża wierzy w podtrzymanie dobrej passy.

– Na 2022 rok spoglądamy z ostrożnym optymizmem. Proces podnoszenia świadomości inwestycyjnej wśród Polaków się rozpoczął i nawet jeśli na horyzoncie pojawią się okresowe turbulencje, to w długim terminie powinien postępować – wskazuje Maksymilian Skolik.

– Statystyki mocno zależą od koniunktury na rynkach. Trudno więc jednoznacznie prognozować przyrost rachunków w tym roku. Chcemy na pewno pozostać w czołówce biur maklerskich, jeśli chodzi o otwierane konta. Wszystkie nasze działania są obecnie skupione właśnie na tym. Zawirowania związane z pandemią tylko potwierdziły skuteczność naszej strategii, więc skupiamy się na jej konsekwentnym kontynuowaniu – zapewnia Maliszewski.

Biura maklerskie
Emil Popławski, BM Pekao: Celem jest wzrost wartości naszych produktów
Biura maklerskie
Doroczny ranking „Parkietu” – analitycy BM Pekao najlepsi
Biura maklerskie
Tomasz Duda, BM Pekao: Selekcja i utrzymanie ambitnych analityków są kluczowe
Biura maklerskie
Słodko-gorzki rekord obrotów na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biura maklerskie
Czy roczne strategie giełdowe mają jeszcze sens?
Biura maklerskie
Wiara w poprawę jest, ale droga może być wyboista